101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Senator oraz żołnierze na Świętym Krzyżu. Bazylika zostanie sanktuarium Wojska Polskiego?

Data publikacji: 06.02.2018 15:50 / Data aktualizacji: 06.02.2018 17:55
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Żołnierze na Świętym Krzyżu
Święty Krzyż. 06.02.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Senator Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący senackiej Komisji Obrony Narodowej Jarosław Rusiecki oraz przedstawiciele jednostek wojskowych z naszego województwa odwiedzili dziś Ojców Oblatów na Świętym Krzyżu. Z superiorem klasztoru, ojcem Zygfrydem Wiechą rozmawiali o współpracy między zakonnikami a żołnierzami.

Jarosław Rusiecki, senator Prawa i Sprawiedliwości przypomina, że Antoni Macierewicz, poprzedni minister Obrony Narodowej zapowiadał, iż świętokrzyski klasztor stanie się sanktuarium Wojska Polskiego. Senator jest przekonany, że zmiana na stanowisku szefa resortu nie zmieniła podejścia MON do tej kwestii. Jak mówi, dzisiejsze spotkanie ma na celu poznanie oczekiwań obu stron.

- Takie rozpoznanie jak siły zbrojne ulokowane w naszym województwie mogą korzystać ze Świętego Krzyża, czerpiąc z pięknej tradycji religijnej, ale i patriotycznej, która jest wpisana w walkę o niepodległość. Począwszy od czasów Powstania Styczniowego i szczególnego miejsca Świętego Krzyża, aż po czasy żołnierzy „Ponurego” i „Nurta” - tłumaczy senator.

Ojciec Zygfryd Wiecha podkreśla, że również obecnie klasztor współpracuje z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce, a misjonarze dzielą się z żołnierzami swoimi doświadczeniami z pobytu w egzotycznych, ale często niebezpiecznych rejonach świata.

Pułkownik Paweł Chabielski, dowodzący Centrum Przygotowań oraz Garnizonem Kielce bardzo dobrze ocenia propozycję poprzedniego szefa MON.

- Projekt jest bardzo dobrym pomysłem, w szczególności, jeżeli chodzi o sanktuarium związane z wojskiem. Od 2011 roku szkoląc naszych żołnierzy wyjeżdżających na misję, przygotowujemy ich w oparciu o klasztor. Takie zajęcia, dzięki przychylności ojca Zygfryda mam nadzieję, będą kontynuowane - mówi pułkownik Chabielski.

W rozmowach na Świętym Krzyżu brali również udział pułkownik Jarosław Molisak, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego oraz pułkownik Artur Barański, dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution