101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Uczniowie z Połańca ze złotymi medalami. M. in. za system bezpiecznej kąpieli

Data publikacji: 07.02.2018 12:07
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Maciej Kowalski, uczeń połanieckiego elektronika, zdobył złoty medal na prestiżowym konkursie wynalazczości w Bangkoku
07.02.2018 / Fot. Mariusz Zyngier

Dwa złote medale zdobyli uczniowie z Połańca na Światowym Konkursie Wynalazczości w Bangkoku. Wyróżnienie trafiło do Macieja Kowalskiego z IV klasy Technikum Elektronicznego za opracowanie systemu bezpiecznej kąpieli.

Ogranicza on zagrożenia, które zdarzają się starszym osobom. Całość opiera się na odwrotnemu zastosowaniu czujnika ruchu. Po 30 sekundach bezruchu osoby korzystającej z kąpieli, wysyłany jest sygnał do dwóch elektrozaworów. Jeden z nich zamyka dopływ wody, a drugi otwiera korek, dzięki czemu odpływa ona z wanny - opisuje promotor pracy Mariusz Zyngier. Przypomina też, że projekt zdobył wcześniej 3. miejsce w Ogólnopolskim Konkursie "Młody Innowator”.

Złoty medal na międzynarodowej wystawie IPITEX 2018 w Bangkoku zdobyli także gimnazjaliści z Połańca za inteligentny stolik dla chorego. Urządzenie jest sterowane głosem. Za pomocą odpowiedniej komendy, chory może np. wezwać pomoc osób trzecich, uruchomić alarm, włączyć klimatyzację, albo ogrzewanie w mieszkaniu. Innowacyjność urządzenia polega także na tym, że  stolik jest na stałe przytwierdzony do łóżka, można go przybliżyć do twarzy, lub oddalić, jeżeli nie jest potrzebny - informuje nauczyciel Jerzy Nowak. W Tajlandii  medal odebrali uczniowie: Krzysztof Wójcik oraz Krystian Zysk.

Na wystawie w Bangkoku swoje wynalazki prezentowało ponad tysiąc uczestników z kilkudziesięciu krajów całego świata.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution