101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Nauka historii z planszówkami

Data publikacji: 07.02.2018 15:57
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

04.03.2017 Premiera gry planszowej "Bitwa o Chmielnik"
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Strategiczne planszowe gry historyczne, to pomysł na zainteresowanie młodych ludzi historią i podanie im tych informacji w przystępny i ciekawy sposób. Autorem projektu jest Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Jodła”, którego prezes Dionizy Krawczyński podkreśla, że to naturalna konsekwencja obserwacji tego, co nas otacza.

- Takie gry stają się coraz bardziej modne. Naszym celem było połączenie dwóch kwestii, przypominanie o historii działań Armii Krajowej na naszym terenie, a także trafienie do nowego odbiorcy – wyjaśnia.

Przygotowanie jednej gry strategicznej zajmuje ponad rok. Począwszy od pomysłu, po przygotowanie merytoryczne, stworzenie projektu graficznego i produkcję. Dionizy Krawczyński podkreśla, że to ogromna praca. Najwięcej czasu pochłania przygotowanie merytoryczne.

Do tej pory ukazały się m.in. „Szewce 1944” - gra dotycząca bitwy, którą oddziały AK stoczyły z Niemcami 18 września 1944 roku, „Chotów 1944” - planszówka nawiązująca do starcia z 30 października 1944 roku w Olesznie oraz Chotowie, a także najnowsza „Chmielnik 22.09.1944” opowiadająca o opanowaniu Chmielnika przez oddział „Wybranieckich”, dowodzony przez Mariana Sołtysiaka „Barabasza”.

W najbliższym czasie planowane jest stworzenie gry dotyczącej „Kadrówki”. Ma być ona przeznaczona dla czworga graczy, wcielających się w dowódców, do których zostaną przyporządkowane 12 centymetrowe figurki. Każdy z nich wyruszy z Krakowa i jego celem będzie dotarcie do Kielc. Ten, kto zrobi to najszybciej, wygrywa.

Wszystkie gry można kupić zarówno przez Internet, jak i w kilku punktach stacjonarnych. Jedynie gra dotycząca Kadrówki nie będzie udostępniona w regularnej sprzedaży, otrzymają ja m.in. uczestnicy tegorocznego Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej. W maju tego roku ruszy również strona internetowa, na której będzie można odwiedzać– poprzez geolokalizację, różne miejsca naszego regionu, istotne podczas walk w okresie 1939 - 1945. Dwa razy w roku natomiast będą organizowane miesięczne konkursy związane z tymi lokalizacjami. Platforma będzie dostępna na stronie www.akokregkielecki.pl, na razie robocza nazwa tej podstrony to „Miejsca pamięci”.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution