101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Chemioterapia - skuteczna broń na raka

Data publikacji: 07.02.2018 16:13
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

Dr Jolanta Smok - Kalwat
Kielce. 08.03.2017 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Chemioterapia, to jedna ze skutecznych form leczenia nowotworów złośliwych. Czy każda osoba chora na raka może się poddać takiej terapii, jak się do niej przygotować? Między innymi na ten temat rozmawialiśmy z dr n.med. Jolantą Smok – Kalwat, specjalistą onkologii klinicznej i chemioterapii w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

- Pani doktor, czym w ogóle jest chemioterapia?

Chemioterapia wchodzi w skład tzw. leczenia skojarzonego nowotworów złośliwych. Leczenie skojarzone, to przede wszystkim leczenie miejscowe, czyli chirurgia, radioterapia i leczenie systemowe. Chemioterapia jest właśnie tym leczeniem systemowym. Oznacza to, że nie leczymy tylko miejsca, gdzie jest guz nowotworowy (jak w przypadku dwóch poprzednich metod). Lek podawany jest do organizmu, najczęściej w postaci wlewów kroplowych. Ten chemioterapeutyk działa na cały nasz organizm. To oznacza, że niszczy nie tylko komórki rakowe, ale niestety także i komórki zdrowe. Dlatego musimy tak dobrać leczenie, by te zdrowe komórki były uszkodzone w taki sposób, by pacjent mógł tę terapię przeżyć.

- Czy u każdej osoby, która zachorowała na nowotwór złośliwy można zastosować tę formę leczenia?

Jeżeli są takie wskazania, to naturalnie tak. My staramy się dopasować leczenie indywidualnie do każdego pacjenta. Nie tylko do choroby, ale także do każdego chorego, ponieważ każdy pacjent jest inny. Każdy ma inną wydolność organizmu, inny stopień zaawansowania choroby, czy współtowarzyszące choroby. Pacjent podczas podawania kilku cyklów chemioterapii nie musi cały czas przebywać w szpitalu. Po otrzymaniu chemioterapii może normalnie pójść do domu i zgłosić się do szpitala na kolejny cykl chemioterapii. Ale to już lekarz, na podstawie stanu ogólnego pacjenta, musi podjąć decyzję. Ten czas pomiędzy poszczególnymi cyklami potrzebny jest do zregenerowania się uszkodzonych zdrowych wcześniej (przed podaniem chemioterapii) komórek. Natomiast jest to czas za krótki, by zregenerowały się tkanki rakowe.

- O czym musi wiedzieć, pamiętać pacjent, który na chemioterapię udaje się po raz pierwszy?

Polecałabym prowadzenie przez chorego notatnika, w którym zapisywał będzie wszystkie swoje pytania. Nie ma złych pytań. Pacjent musi też wiedzieć, jakie lekarstwa obecnie przyjmuje. Najlepiej, gdyby ich nazwy miał spisane na kartce.

- Czy podczas terapii można przyjmować np. leki ziołowe, czy suplementy diety?

Wydaje nam się, że jak lek można kupić bez recepty, to nie może nam zaszkodzić. To błędne myślenie, ponieważ jeżeli przyjmowany jest w dużych dawkach i długo, wówczas może zaszkodzić. Dlatego wszystkie lekarstwa jakie zażywamy obowiązkowo należy skonsultować z lekarzem.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution