101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Pierwszy taki rajd. Ze Staszowa do Kurozwęk

Data publikacji: 08.02.2018 07:50
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

 
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

W Staszowie odbędzie się dzisiaj Marsz Powstańców Styczniowych. Uczestnicy przejdą do Kurozwęk, gdzie znajduje się mogiła powstańców. Marsz rozpocznie się o godzinie 9.00 od mszy w kościele św. Bartłomieja w Staszowie.

Na trasie zaplanowano kilka przystanków m.in. w Parku nad Czarną oraz przy mogile upamiętniającej Powstańców pochowanych przy ul. Staszowskiej w Kurozwękach.

Jak poinformował burmistrz Staszowa Leszek Kopeć, we wszystkich tych miejscach młodzież zaprezentuje informacje przybliżające bitwę staszowską z czasów powstania. Marsz zakończy się w szkole w Kurozwękach, gdzie odbędzie się konkurs wiedzy historycznej.

Marsz Powstańców Styczniowych odbędzie się w Staszowie po raz pierwszy. Wpisuje się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Organizatorami wydarzenia jest Urząd Miasta i Gminy, Staszowski Ośrodek Kultury i koło grodzkie PTTK w Staszowie. Wśród uczestników będą m.in. uczniowie szkół z terenu miasta i gminy Staszów, harcerze, Grupa Rekonstrukcji Historycznej ze Staszowskiego Ośrodka Kultury oraz harcerze.

Z kolei na zamku w Sandomierzu o godzinie 11.00 rozpocznie się konferencja dotycząca Powstania Styczniowego. Dotyczyć będzie wydarzeń z 8 lutego 1863 roku kiedy doszło do bitwy pod Słupczą, przegranej przez powstańców. Resztki oddziału dotarły do Sandomierza, gdzie próbowano stawiać opór barykadując się w Bramie Opatowskiej. W walkach uczestniczył oddział Puławiaków czyli 560 studentów Instytutu Politechnicznego, którzy nocą z 22 na 23 stycznia 1863 roku wyruszyli z Puław, a 8 lutego dotarli do Słupczy.

Podczas konferencji historię oddziału przybliży Robert Ocha, prezes Puławskiego Towarzystwa Tradycji Narodowych. Będą też wystąpienia zaproszonych gości.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution