101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Radni nieugięci. Ośrodek rozwiązany

Data publikacji: 08.02.2018 10:32
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

08.02.2018 Kielce. Sesja Rady Miasta
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kieleccy radni pozytywnie zaopiniowali uchwałę intencyjną w sprawie rozwiązania Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 przy ulicy Warszawskiej w Kielcach. Jak informowaliśmy, decyzji o likwidacji placówki sprzeciwiali się rodzice, którzy twierdzą, że ich dzieci - z racji na niepełnosprawność - źle zniosą przeprowadzkę na ulicę Kryształową, gdzie siedzibę ma Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2.

Radni zdecydowali także o przeniesieniu do budynku na Warszawską Zespołu Szkół Informatycznych z ulicy Hauke Bosaka. W wyniku czego, do szkoły trafi kolejne 500 uczniów.

Komentując decyzje radnych wiceprezydent Kielc Andrzej Sygut stwierdził, że uchwały mają charakter intencyjny. Zapoznać się z nimi musi kurator oświaty. Dopiero kiedy zaakceptuje zmiany, będą one możliwe do wprowadzenia. Dodał jednocześnie, że zmiany są konieczne ze względu  na niewielką liczbę uczniów w ośrodku. Od 1 września 2018 w przyszłej klasie 2 i 3 będzie 9-cioro dzieci z niepełnosprawnością znaczną i umiarkowaną i 41 z niepełnosprawnością lekką.

Prezydent Wojciech Lubawski pytany o sprzeciw rodziców dotyczący przenosin powiedział, że rozmawiał już z nimi na ten temat. Jeżeli przedstawią zaświadczenie z poradni pedagogiczno-psychologicznej, że przenosiny negatywnie wpłyną na dzieci to, wówczas podjęte zostaną w tej sprawie nowe decyzje sugerowane przez specjalistów z poradni.

Prezydent stwierdził również, że nie złoży deklaracji, że informatyk nie zostanie przeniesiony, czego domagali się radni Platformy Obywatelskiej, ponieważ byłaby to deklaracja lekkomyślna. Być może rozwiązaniem będzie podzielenie szkoły przy ulicy Warszawskiej tak, aby dzieci niepełnosprawne mogły dalej tam pozostać.

Tomasz Bogucki, radny porozumienia Samorządowego stwierdził, że w całym konflikcie dzieci są traktowane przedmiotowo. Burza medialna, jaka wybuchła wokół konfliktu była zupełnie niepotrzebna.

Radna PO Agata Wojda stwierdziła, że zamieszanie wokół uchwały wynika z tego, że urzędnicy nie przedyskutowali zmian z rodzicami. Gdyby doszło do takich rozmów, to całego zamieszania by nie było.

Beata Kurdziej przedstawicielka rodziców liczy, iż urzędnicy wsłuchają się ostatecznie w głos rodziców oraz badania specjalistów. Dodała także, że rodzicom zależało na tym, aby mogli się w tej sprawie wypowiedzieć. 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution