101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Przeprowadzka dwóch instytucji. Rozwiąże nie tylko problem uczniów

Data publikacji: 08.02.2018 13:15
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Państwowa Szkoła Muzyczna w Końskich
Fot. konskie.fotopolska.eu

Dom kultury i szkoła muzyczna w Końskich prawdopodobnie przeniosą się do budynku po wygaszanym gimnazjum nr 2. Władze miasta chcą jak najlepiej wykorzystać pokaźny obiekt przy ul. Partyzantów, który jest w dobrym stanie i dlatego zleciły opracowanie koncepcji jego przebudowy na cele kulturalne. Dziś pomysły zostaną zaprezentowane przyszłym użytkownikom.

- Obie instytucje są zainteresowane przeprowadzką - zapewnia Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich. - To jest duży budynek, położony w sąsiedztwie parku, z przestrzenią parkingową. Przeniesienie tam domu kultury i szkoły muzycznej rozwiązałoby wiele problemów obu instytucji - uważa.

Budynek, w którym obecnie znajduje się Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich jest własnością prywatną. Samorząd ponosi znaczne koszty wynajmu. Poza tym, właściciel ma już nowe plany na wykorzystanie tego obiektu. Z kolei Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia znajduje się w niewielkim budynku należącym do Skarbu Państwa, przy ruchliwej ulicy. Po zmianie lokalizacji mogłaby znacznie rozwinąć działalność, np. o Szkołę Muzyczną II stopnia.

- Przebudowa obecnego gimnazjum będzie polegać m.in. na podziale na mniejsze sal, które będą służyły szkole muzycznej i zapewnieniu odpowiednich warunków artystycznych - dodaje Krzysztof Obratański.

Pomieszczenia będą tak skonstruowane, żeby ćwiczący w sąsiednich salach nie przeszkadzali sobie wzajemnie. Do budynku zostanie dobudowana sala widowiskowo-teatralna z widownią na 350 osób. Będzie tam duża scena z zapleczem i sceną zewnętrzną, otwartą na park.

W ciągu najbliższych kilku miesięcy gmina będzie miała pełną dokumentację inwestycji i wystąpi o pozwolenie na budowę. Prace mogłyby się rozpocząć w ciągu roku. Ich koszt jest szacowany na 12 milionów złotych. Gmina będzie się ubiegać o dotacje unijne i wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jeśli przebudowa szkoły rozpocznie się zanim ostatni gimnazjaliści skończą edukację, to wstępne prace zostaną zorganizowane tak, żeby nie utrudniać pracy.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution