101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Newag wyprodukuje dwa pociągi dla Świętokrzyskiego?

Data publikacji: 08.02.2018 14:31
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

20.7.2016 Kielce. Dworzec PKP, pociąg Impuls
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Tylko jedna firma zgłosiła się do przetargu na zakup nowych pociągów dla województwa świętokrzyskiego. Spółka Newag S.A. z Nowego Sącza zaproponowała, że wyprodukuje dwa 4-członowe składy za 44 miliony złotych. To o 8 milionów złotych więcej, niż wstępnie zakładał Wojewódzki Zarząd Transportu w Kielcach. Zwiększenie budżetu na zakup było brane pod uwagę, dlatego oferta zostanie rozpatrzona i oceniona.

Nowe pociągi będą najdłuższymi składami w zasobach województwa. Mają być wyposażone według najnowszych standardów – informuje Anna Grzela, wicedyrektor Wojewódzkiego Zarządu Transportu. Będą w nich monitory LCD, ergonomiczne fotele z odchylanymi półkami oraz WiFi. Każdy fotel będzie też wyposażony w gniazdka, dzięki czemu będzie można naładować, np. telefon i laptop. W pociągach będą też automaty biletowe i miejsca dla rowerów.

Pierwszy pojazd zostanie oddany pod koniec października tego roku. Drugi pojawi się na torach w lutym 2019 roku. Pociągi będą kursować przede wszystkim na trasie między Ostrowcem Świętokrzyskim, a Krakowem, gdzie podróżuje wiele osób. Pasażerowie często sygnalizują, że obecne składy są za małe. W wakacje pociągi będą wykonywać kursy do Sandomierza.

Pieniądze na zakup pojazdów pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego i funduszu kolejowego dla regionu. Samorząd województwa już współpracował z firmą Newag. Wyprodukowała ona m.in. pociągi Impuls, które od 2015 roku jeżdżą po świętokrzyskich torach. Jeśli oferta zostanie pozytywnie zweryfikowana, to umowa zostanie podpisana w ciągu 90 dni.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution