101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Pomysły na świętowanie setnej rocznicy mile widziane

Data publikacji: 08.02.2018 16:04
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Spotkanie w sprawie Programu Niepodległa. Wicewojewoda świętokrzyski Andrzej Bętkowski
Kielce. 08.02.2018 / Fot. Świętokrzyski Urząd Wojewódzki

Samorządy, instytucje kultury i organizacje pozarządowe mogą się ubiegać o rządowe pieniądze na projekty, angażujące mieszkańców w świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Nabory wniosków zaczną się w ciągu tygodnia. Do rozdania jest w tym roku 6 milionów złotych. Na realizację jednej inicjatywy można otrzymać od 8 do 150 tys złotych. W tym roku dodatkowa pula pieniędzy będzie przeznaczona na projekty obywatelskie.

Własną inicjatywę może zgłosić każdy obywatel, pod warunkiem, że zrealizuje swój pomysł w partnerstwie z wybraną instytucją. Będzie można pozyskać do 20 tysięcy złotych – poinformował dziś w Kielcach Wojciech Kirejczyk z Biura Programu "Niepodległa”. Wspierane będą projekty, które w sposób współczesny, atrakcyjny dla różnych grup wiekowych pokazują drogę do niepodległości w różnych aspektach, np. gospodarczym, kulturowym i militarnym. Ważne będzie też pokazanie lokalnych bohaterów.

W Bodzentynie przygotowano 12 projektów związanych z Niepodległą, które będą trwały cały rok. Zakończą się pierwszym Marszem Szlakiem 1. Pułku Piechoty Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego w Górach Świętokrzyskich – zapowiada prof. Urszula Oettingen. W październiku 1914 roku, po nieudanej ofensywie na Dęblin i Warszawę, 1. Pułk wycofywał się w stronę Śląska i Krakowa. Oddziały strzeleckie wędrowały m.in. przez Bodzentyn, Wzdół Rządowy, Suchedniów i Św. Katarzynę. Kwaterowały w Mostkach i Parszowie.

W Bodzentynie zaplanowano też renowację cmentarza z I wojny światowej, na którym znajdują się rzadkie i cenne elementy, np. żeliwne, autentyczne krzyże z 1916 roku. Wydana zostanie też publikacja o walkach o niepodległość na Ziemi Bodzentyńskiej. W planach jest również sadzenie dębów wolności – dodaje prof. Urszula Oettingen. Burmistrz Bodzentyna wystąpił już do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych o przekazanie 100 dębów, które posadzą różne instytucje w całej gminie.

Z kolei Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach rozpoczęło projekt "Stulecie nieoczywiste". Jedną z inicjatyw jest konkurs skierowany do wszystkich szkół powiatu. Zadaniem uczniów będzie znalezienie bohaterów, miejsc i wydarzeń związanych z niepodległością i ważnych dla lokalnej społeczności, które nie są zapisane w szkolnych podręcznikach. W efekcie powstanie publikacja, w której znajdzie się mapa miejsc nieoczywistych i słownik biograficzny lokalnych bohaterów – zapowiada dyrektor Muzeum, Paweł Kołodziejski.

Przedstawiciele instytucji kultury, organizacji pozarządowych i samorządów spotkali się dziś w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim, aby poznać możliwości pozyskania dotacji na swoje pomysły. Jak powiedział wicewojewoda świętokrzyski Andrzej Bętkowski, celem spotkania było włączenie jak największej liczby instytucji we wspólne świętowanie, bo Niepodległa to nasze wspólne dobro. Program "Niepodległa" został przyjęty uchwałą Rady Ministrów. Będzie realizowany do 2021 roku.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution