101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Co dalej z centrum kultury w Busku? Przebudowa tak, ale w okrojonej wersji

Data publikacji: 08.02.2018 17:55
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Buskie Samorządowe Centrum Kultury
Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

W Busku-Zdroju nie będzie dużej inwestycji za prawie 26 milionów złotych. Władze rezygnują z części kosztownych planów rozbudowy Buskiego Samorządowego Centrum Kultury. Ratusz zakłada, że inwestycja będzie realizowana, ale w uszczuplonej wersji. Trwają prace nad opracowaniem nowej koncepcji rozbudowy obiektu.

W ramach inwestycji planowano budowę sali widowiskowej na 500 osób, kameralnej sali kinowej oraz pomieszczeń dla szkoły muzycznej. Do tego nowa scena letnia i montaż wysokiej jakości sprzętu multimedialnego. Przebudowa i remont miały rozpocząć się jesienią ubiegłego roku, ale tak się nie stało. Władzom w dwóch ogłoszonych przetargach nie udało się wyłonić wykonawcy.

Burmistrz Waldemar Sikora podkreśla, że samorząd nie rezygnuje z realizacji inwestycji. Tłumaczy, że w mieście potrzebny jest obiekt, który w pełni będzie mógł pełnić swoją kulturalną misję na wysokim poziomie. - Jesteśmy na etapie ponownej i bardzo szczegółowej analizy kosztów, której efektem ma być znalezienie oszczędności. Mamy nadzieję, że nie wpłynie to znacząco na planowany zakres prac. Niemniej jednak musimy w pewnym stopniu uszczuplić nasze zamierzenia - powiedział burmistrz.   

Zdaniem radnego Jerzego Szydłowskiego, rozbudowa buskiego Centrum Kultury jest konieczna, ale nie w pierwotnej wersji zaproponowanej przez ratusz. Zmiany w projekcie rozbudowy radny uważa za potrzebne i przypomina, że wiele z nich na etapie konsultacji z radą było zgłaszanych już wcześniej, ale ostatecznie nie zostały wzięte pod uwagę. Jerzy Szydłowski liczy, że ratusz zaproponuje radzie w najbliższym czasie bardziej korzystne dla finansów gminy rozwiązania.
Wśród nich wymienia między innymi propozycję, by w sąsiedztwie istniejącego budynku wybudować nowy obiekt, który pełniłby rolę sali koncertowej i zaplecza dla działającej w ramach Centrum Kultury szkoły muzycznej. - Taniej byłoby wybudować nowy budynek od podstaw niż przebudowywać ten już istniejący - podkreślił Jerzy Szydłowski.    

Krytycznie o koncepcji rozbudowy placówki wypowiedzieli się również działacze ze stowarzyszenia Młode Busko, którzy w ubiegłym roku przed budynkiem Centrum Kultury wyrazili w tej sprawie protest. Zdaniem Kamila Oliwkiewicza, przedstawiciela organizacji, przebudowa istniejącego budynku pochłonie dodatkowe pieniądze i sparaliżuje na co najmniej dwa lata działalność buskiej placówki kulturalnej. Działacz sugeruje, że lepszym rozwiązaniem byłaby budowa na terenie miasta lub w sąsiednich miejscowościach amfiteatru. Wśród nich wymienia teren kamieniołomu w Szańcu lub rekreacyjny plac "Karabosy" w Siesławicach. - Busko-Zdrój zasługuje na prawdziwy amfiteatr, w którym mogłaby być organizowana np. Uzdrowiskowa Noc Kabaretowa. Miasto byłoby w stanie zorganizować taką imprezę zważywszy, że w sezonie letnim przebywa na jego terenie ponad 12 tysięcy kuracjuszy. Wydarzenie z pewnością przyczyniłoby się do promocji Buska w całej Polsce - uważa Kamil Oliwkiewicz.   

Maksymalna kwota, jaką ratusz chce przeznaczyć na realizację inwestycji, to 20 milionów złotych. Uszczuplony projekt rozbudowy placówki ma być znany na przełomie lutego i marca.
Buskie Samorządowe Centrum Kultury znajduje się w ścisłej strefie uzdrowiskowej miasta. Do najważniejszych wydarzeń kulturalnych organizowanych w obrębie placówki należą: Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz oraz Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona. W obiekcie z powodzeniem funkcjonuje również Kino Zdrój.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution