101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Wielkie budowanie w Ostrowcu coraz bliżej

Data publikacji: 08.02.2018 18:45
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Podpisanie preumowy na rewitalizację miasta, na zdjęciu od lewej: marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński, skarbnik miasta Elżbieta Pichór
Ostrowiec Św.. 08.02.2018 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

11 zadań inwestycyjnych zostanie zrealizowanych w Ostrowcu Świętokrzyskim w ramach projektu rewitalizacji miasta. Koszt prac wynosi ponad 34 miliony złotych, 23 miliony - to dofinansowanie unijne. Dziś została podpisana preumowa na przekazanie pieniędzy.

Projekt zakłada między innymi budowę drogi łączącej ulice: Furmańską i Chrzanowskiego wraz z drogami bocznymi. To dojazd do targowiska miejskiego, znajdują się tam hurtownie i pogotowie. Nowa droga pozwoli na odciążenie ruchu na ulicy Kilińskiego. Ponadto, przebudowana ma zostać ulica Stanisława Brody (obecnie Kwiatkowskiego). W planach znalazł się także dziedziniec Ostrowieckiego Browaru Kultury. Cała renowacja budynku finansowana jest z innej dotacji unijnej, ale zagospodarowanie części dziedzińca na potrzeby aktywizacji mieszkańców i rad osiedlowych włączone zostało w projekt rewitalizacyjny.

Zmiany będą odczuwalne również na osiedlach, bo część zadań realizują spółdzielnie mieszkaniowe: Krzemionki i OSM. Rozbudowany zostanie także monitoring miejski. Zmiany widoczne będą również na targowisku. W dużej części zostanie ono zadaszone. Modernizacja obejmie także obiekty kultury, wśród nich budynek Kina Etiuda, zaadaptowane zostaną pomieszczenia na Centrum Tradycji Hutnictwa.

Podpisana dziś preumowa pozwoli na rozpoczęcie prac, których koniec planowany jest na maj 2021 roku. Jak zaznaczył prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński rozłożenie prac na kilka lat nie obciąży budżetu miasta. Jednocześnie trzeba być przygotowanym na korekty w projekcie, które mogą być wymuszone przez podwyżkę cen wykonania robót.

Marszałek Adam Jarubas zaznaczył, że przyznanie środków dla Ostrowca podyktowane było dobrze przygotowanym projektem. Jednocześnie, odnosząc się do pytań o złe wykorzystanie środków unijnych w województwie świętokrzyskim, marszałek zaznaczył, że pełny obraz ich wykorzystania daje analiza podpisywanych preumów. Nie są one widoczne w centralnym systemie, a - zdaniem Adama Jarubasa - świętokrzyskie nie odstaje od innych województw w zakresie wykorzystania środków z Unii Europejskiej.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution