101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Ostrowiec nagrodził sportowców z niepełnosprawnością intelektualną

Data publikacji: 08.02.2018 19:53
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

I Gala Sportu w Zespole Szkół Specjalnych
Ostrowiec Św.. 08.02.2018 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

30 sportowców z Klubu Olimpiad Specjalnych "Rywal" zostało nagrodzonych podczas I Gali Sportu, jaka odbyła się w Zespole Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wybrano także najlepszego sportowca i najlepszą sportsmenkę klubu.

Dyrektor szkoły Magdalena Wykrota-Skóra zaznacza, że klub sportowy jest dla uczniów miejscem, w którym mogą nie tylko rozwijać swoje talenty, ale także integrować się z osobami pełnosprawnymi. W szkole, która jest miejscem kształcenia dzieci z niepełnosprawnością intelektualną do 24. roku życia, dużą rolę odgrywają trenerzy. To oni wyławiają talenty sportowe i pracują z podopiecznymi przez kilka lat. Później miejscem działalności sportowej są Warsztaty Terapii Zajęciowej. Niepełnosprawni sportowcy są także uwzględniani w miejskiej klasyfikacji. Dwa tygodnie temu podczas III Ostrowieckiej Gali Sportu osobną kategorię stanowili zawodnicy Olimpiad Specjalnych.

W Zespole Szkół Specjalnych w Ostrowcu uczy się ponad sto dzieci, w zajęciach klubu sportowego "Rywal" uczestniczy ich trzydzieścioro. Dziś, poza dwojgiem wyróżnionych sportowców, nagrody dostali wszyscy zawodnicy. Poza dyplomami były także upominki i kosze ze słodyczami. Nagrody objęły także podziękowania dla rodziców, którzy bardzo angażują się w dokonania swoich dzieci.

Naczelnik wydziału Edukacji, Opieki Zdrowotnej i Spraw Społecznych w starostwie powiatowym Antoni Maciejko zaznaczył, że poza działaniami statutowymi, czyli prowadzeniem placówki, starostwo wspiera młodych sportowców w pokonywaniu barier. Często są to ograniczenia fizyczne, ale równie często pokonać trzeba niechęć, czy własną nieśmiałość. Stąd finansowanie terapii poprzez sport, czy umożliwianie udziału w zawodach Olimpiad Specjalnych.

Damian Adamczyk kończy już szkołę, jego ulubioną dziedziną jest piłka nożna. Jak mówi - na trening poświęca wiele wolnego czasu. Sport pełni ważną rolę w jego życiu. Praca pod okiem trenera daje mu dużo satysfakcji, był na zgrupowaniach ogólnopolskich, czeka na kolejne wyjazdy.

Klub Olimpiad Specjalnych "Rywal” działa przy szkole specjalnej w Ostrowcu od 2009 roku, a dzisiejsza Gala Sportu, to jeden z punktów Powiatowego Roku Rodziny.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution