101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Rodzicu! Dopilnuj, aby dzieci bezpiecznie spędziły ferie

Data publikacji: 09.02.2018 14:32
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Kontrola autobusu
Fot. Radio Kielce

Dziś ostatni dzień szkoły, a już od poniedziałku w województwie świętokrzyskim zaczynają się ferie zimowe. Oprócz uczniów z naszego regionu, dwa tygodnie wolne od szkoły będą mieli również młodzi ludzie z województw: małopolskiego, wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego.

Część uczniów z tamtych regionów przyjedzie w Góry Świętokrzyskie. W naszym województwie zaplanowano 39 wypoczynków, z których korzystać będzie około 3,5 tysiąca dzieci. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej Integracyjnej nr 11 w Kielcach mają nadzieję, że w czasie ferii nie zabraknie śniegu, bo większość czasu planują spędzić na świeżym powietrzu. Wśród najczęściej wymienianych aktywności jest lepienie bałwanów oraz jazda na nartach i sankach. Ferie zimowe to również spora dawka stresu dla rodziców, zwłaszcza tych, których dzieci wyjeżdżają same na kolonie lub obozy sportowe.

Tomasz Pleban, świętokrzyski wicekurator oświaty uspokaja i zapewnia, że rodzice mają mnóstwo możliwości sprawdzenia zarówno organizatorów wypoczynku, jak i pojazdów, którymi dzieci będą jechały na miejsce. - Organizatorów wypoczynku można sprawdzić w bazie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej, bowiem 21 dni wcześniej każde zimowisko musi zostać zgłoszone. Są tam dostępne dane na przykład o opiekunach. Jeżeli chodzi o autobusy, którymi dzieci będą jechały, to o ich skontrolowanie można prosić policję. Dodatkowo na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl można zbadać, czy dany pojazd ma ważny przegląd techniczny. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny – informuje Tomasz Pleban.

W tym roku, po raz pierwszy rodzice mogą również sprawdzić w Internecie opiekunów, z którymi dzieci jadą na kolonie. Ministerstwo Sprawiedliwości udostępniło w sieci rejestr skazanych pedofilów. Oprócz nazwisk przestępców seksualnych są również ich zdjęcia oraz miasto, z którego pochodzą. Wszelkie nieprawidłowości podczas wypoczynku można zgłaszać w Świętokrzyskim Kuratorium Oświaty.

www.wypoczynek.men.gov.pl
Wykaz zarejestrowanych form wypoczynku na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Wykaz stałych punktów kontroli autokarów na terenie całego kraju.

www.bezpiecznyautobus.gov.pl
Baza danych autokarów. Wystarczy podać numer rejestracyjny autobusu na stronie serwisu i sprawdzić czy pojazd ma aktualne badania techniczne.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution