101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Pomysły ministra na służbę zdrowia

Data publikacji: 09.02.2018 14:47
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

Konferencja u wojewody dot. porozumienia ministra z rezydentami. Od lewej: senator PiS Krzysztof Słoń, wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek i dyrektor świętokrzyskiego oddziału NFZ Małgorzata Kiebzak
Kielce. 09.02.2018 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Zwiększenie wynagrodzeń lekarzy specjalistów, wyższe wynagrodzenia dla lekarzy rezydentów w zamian za zobowiązanie do pracy w Polsce przez 2 lata oraz odbiurokratyzowanie szpitali i wprowadzenie do nich sekretarek medycznych, to główne punkty porozumienia, które wczoraj zawarł z lekarzami rezydentami minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Strategia nowego szefa resortu opiera się na pięciu priorytetach: dialogu, odbiurokratyzowaniu, poprawie efektywności, informatyzacji i innowacyjności

Zdaniem wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek, pakiet rozwiązań odpowiada na konkretne problemy, w tym również dotyczące warunków płacy i pracy tej grupy zawodowej. - Tak zwany pakiet Szumowskiego pozwoli przywrócić pełną stabilność naszym szpitalom i całemu systemowi ochrony zdrowia w Polsce. Porozumienie poprawi sytuację służby zdrowia w kolejnych latach – uważa wojewoda.

Przyjęte zapisy premiują lekarzy, którzy zatrudnieni są w jednym miejscu pracy. Ich wynagrodzenie zasadnicze od 1 lipca ma wynosić nie mniej niż 6 tys. 750 zł brutto. Porozumienie dotyczy także wzrostu wynagrodzenia dla rezydentów, którzy także od 1 lipca tego roku zarabiać będą 4 tys. zł brutto dla specjalizacji ogólnych. Natomiast dla specjalizacji, które są w dziedzinach priorytetowych, będzie to kwota 4 tys. 700 zł brutto - poinformowała Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. - Wynagrodzenie się zwiększy od trzeciego roku specjalizacyjnego, odpowiednio dla tej pierwszej grupy o 500 zł i 600 zł dla specjalizacji w dziedzinach priorytetowych. Natomiast jeżeli lekarz rezydent, który ukończy szkolenie specjalizacyjne zdecyduje się przynajmniej przez dwa lata pozostać i pracować w kraju, otrzyma dodatkowo wynagrodzenie 600 zł w pierwszej grupie i 700 zł w drugiej grupie – dodała Małgorzata Kiebzak.

Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości uważa, że porozumienie pozwoli na ustabilizowanie sytuacji w polskiej służbie zdrowia. - Rozwiązania będą jeszcze musiały być obudowane odpowiednimi aktami prawnymi, odpowiednimi ustawami, ale nie będzie z tym żadnego problemu, dlatego, że je popieramy. Popieramy również projekty, które zwiększają środki finansowe na ochronę zdrowia do 6 procent PKB, w perspektywie do 2024 roku. W korelacji z poprawiającą się sytuacją gospodarczą w kraju przyniesie to kolejne miliardy wzrostu nakładów na służbę zdrowia – mówi senator Krzysztof Słoń. 

Minister Zdrowia zapowiedział także, że zwiększy się liczba miejsc na uczelniach wyższych na kierunkach lekarskich. W roku akademickim 2017/2018 w skali kraju uruchomiono dodatkowych prawie 9 tysięcy na kierunkach lekarskich i lekarsko–dentystycznych. Jest to o 1400 miejsc więcej niż jeszcze w roku 2015.

Na temat porozumienia ministra zdrowia z lekarzami rezydentami będziemy rozmawiać także w Punktach Widzenia. Początek audycji o 16.30.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution