101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Zmiany w planie zagospodarowania u zbiegu Wrzosowej i Popiełuszki. Pod potrzeby GUM

Data publikacji: 09.02.2018 15:56
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

07.06.2017 Kielce. Teren, gdzie powstanie zespół laboratoriów badawczych Głównego Urzędu Miar. GUM
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kieleccy planiści opracowali plan zagospodarowania przestrzennego dla południowej części miasta u zbiegu ulic Wrzosowej i Księdza Jerzego Popiełuszki. Dokument został przygotowany specjalnie pod potrzeby Centralnego Laboratorium Głównego Urzędu Miar, które ma zostać wybudowane w Kielcach. Teren objęty planem obejmuje ponad 11 hektarów.

Artur Hajdorowicz dyrektor Wydziału Rozwoju i Rewitalizacji Miasta podkreślił, że to jedna z najważniejszych inwestycji w historii Kielc. To są m.in. najwyższe technologie, nowe miejsca pracy i współpraca z kieleckimi uczelniami. Politechnika Świętokrzyska zamierza utworzyć nowy kierunek, metrologię.

Dyrektor przypomniał, że był sporządzony plan dla tego terenu. Zdobył nawet nagrodę „Grunt na medal” i można było budować laboratorium na podstawie dokumentu sprzed 10 lat. Jednak, aby wyeliminować wszelkie ryzyko zdecydowano się na przygotowanie dokumentu specjalnie pod potrzeby i w konsultacji z Głównym Urzędem Miar.  

Izabela Wrona z Wydziału Rozwoju i Rewitalizacji Miasta zwróciła uwagę, że teren ujęty w dokumencie jest przeznaczony pod usługi publiczne. Dopuszczona wysokość zabudowy to 28 metrów. Przewidziana jest też lokalizacja dominaty o wysokości 40 metrów. Ma to być urządzenie ciśnieniowe, ale nie będzie to typowa wieża ciśnień. Około dwóch hektarów powierzchni zajmą tereny zielone z dopuszczoną infrastrukturą przeznaczoną dla laboratorium GUM.

Dokument zostanie wyłożony do publicznego wglądu 12 lutego. Dyskusję publiczną zaplanowano na 7 marca. Pod obrady Rady Miasta trafi na kwietniowej lub majowej sesji. Artur Hajdorowicz dodał, że 1 marca zostanie ogłoszony międzynarodowy konkurs architektoniczny na koncepcję Centralnego Laboratorium Głównego Urzędu Miar. Teren jest dość trudny, bo nie jest on płaski. Jednak jednym z celów tego konkursu będzie wykorzystanie pochyłości terenu jako atutu, a nie przeszkody.

Opracowanie zasad konkursu przygotowuje Stowarzyszenie Architektów Polskich.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution