101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Senat organizuje konkurs dla uczniów świętokrzyskich szkół

Data publikacji: 09.02.2018 17:01
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Krzysztof Słoń, senator PiS
04.02.2018 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Godło naszego kraju jako inspiracja artystyczna - tak podsumować można założenia konkursu organizowanego przez Senat Rzeczpospolitej Polskiej. Konkurs nosi nazwę ”Orzeł biały - nasza duma”, a zadaniem uczniów szkół z całej Polski jest stworzenie dzieła artystycznego, w kreatywny sposób wykorzystującego godło Polski.

W naszym województwie koordynatorem konkursu jest Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości. Jak mówi, konkurs wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Senator podkreśla, że kreatywność młodych ludzi będzie miała duże pole do popisu, tym bardziej, że na przestrzeni ponad tysiąca lat godło Polski zmieniało się.

- Już za czasów Mieszka I pojawiły się pierwsze symbole związane z naszą państwowością i orły z tamtego okresu mogą być wykorzystane w pracach. Forma może być dowolna, bo może to być i plakat, jak i rzeźba przestrzenna, grafika, obraz, ale też instalacja czy drzeworyt - informuje Krzysztof Słoń.

Niezależnie od techniki oraz koncepcji wspólnym elementem prac musi być godło Polski. W naszym województwie w konkursie weźmie udział 70 szkół. Jedna placówka może zgłosić trzy prace. Konkurs podzielony jest na dwie kategorie wiekowe: dla uczniów klas IV-VII szkół podstawowych oraz dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Bożena Suchojad, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rakowie mówi, że konkurs ”Orzeł biały - nasza duma” bardzo spodobał się uczniom jej placówki.

- To świetna inicjatywa, mieliśmy problem z wyborem najlepszych prac, które szkoła zgłosiła później w konkursie. Co ważne, ”Orzeł biały - nasza duma” nie tylko rozwija kreatywność uczniów, ale też uczy ich historii naszego kraju - mówi Bożena Suchojad.

Jak informuje Krzysztof Słoń, prace na konkurs muszą do 10 marca wpłynąć do jego biura. Natomiast do 25 marca komisja konkursowa wybierze zwycięskie propozycje. Senator zapowiada wystawę prac konkursowych, najprawdopodobniej zostanie ona zorganizowana w Urzędzie Wojewódzkim.

Laureaci etapu okręgowego wezmą udział w ogólnopolskim finale konkursu, którego rozstrzygnięcie zaplanowano na kwiecień. Autorzy najlepszych prac z naszego województwa pojadą do Warszawy i odwiedzą budynek Senatu. Radio Kielce objęło patronat medialny nad wydarzeniem.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution