101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Ich sztandarowym produktem jest chleb. Świętowały 45-lecie istnienia

Data publikacji: 09.02.2018 20:59
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Kultura
Komentarze

Szwarszowice. Jubileusz 45-lecia Koła Gospodyń Wiejskich
09.02.2018 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Koło Gospodyń Wiejskich ze Szwarszowic w gminie Bodzechów świętowało swój jubileusz 45-lecia istnienia. Pierwsze Koło zaczęło działać w 1972 roku. Przez wiele lat panie reprezentowały gminę i kultywowały lokalne tradycje. Reaktywacja nastąpiła w 2005 roku za sprawą Joanny Stępień.

Obecnie aktywną działalność prowadzi 12 osób. Specjalnością pań ze Szwarszowic jest wypiek chleba. Receptury na chleb bez drożdży, z żurawiną czy ziarnami pochodzą z przekazów ustnych i współcześnie pozyskiwanej wiedzy. Renata Kiszka, która od 2009 roku jest przewodniczącą Koła, zauważa, że bazowanie jedynie na dawnych przepisach, ograniczałoby pole działalności członkiń. Obecnie jest dostęp do większej ilości produktów, źródłem inspiracji często jest Internet. Jednak gospodyniom ze Szwarszowic udaje się łączyć tradycję z nowoczesnością. Swój sztandarowy produkt, czyli chleb pieką zarówno w elektrycznych piekarnikach, jak i w piecach opalanych węglem.

Ważnym elementem pracy jest śpiew. Opiekę nad tą sferą sprawuje dwóch muzyków. Część utworów to piosenki znane w regionie świętokrzyskim, część jest przywoływana ze wspomnień starszych członkiń. Również w tej dziedzinie nieoceniony jest Internet, który pomaga w odnalezieniu słów czy nut zapomnianych utworów.

Koło Gospodyń Wiejskich ze Szwarszowic spotyka się w budynku szkoły. Dyrektor placówki Joanna Stawiarz zaznacza, że dla uczniów to sposób na uczenie się lokalnego patriotyzmu. Dzieci mają okazję poznać stroje, zwyczaje czy tradycje ludowe. Jednocześnie jednak członkinie Koła zauważają, że młode osoby niechętnie włączają się w działalność grupy.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich i zespołów ludowych działających na terenie gminy.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution