101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Biskup Nitkiewicz: nikt nie jest zwolniony z opieki nad ludźmi chorymi

Data publikacji: 11.02.2018 09:40 / Data aktualizacji: 11.02.2018 13:54
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego w Sandomierzu

Diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego w Sandomierzu
Sandomierz. 11.02.2018 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W Sandomierzu odbyły się diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego. W bazylice katedralnej odbyła się msza, podczas której modlono się w intencji chorych i ich opiekunów. Ordynariusz diecezji sandomierskiej biskup Krzysztof Nitkiewicz powiedział, że opieka nad chorymi, to przestrzeń, w której zawsze można zrobić więcej i lepiej.

Dodał, że nikt nie powinien czuć się z tego zwolniony, trzeba, aby włączały się w to dzieło całe rodziny, od najstarszych po najmłodszych. Owocem tego będzie również umacnianie więzi rodzinnych. Biskup dodał, że Kościół i władze świeckie powinny pomagać rodzinom opiekującym się chorymi. Chodzi tutaj zarówno o pomoc duchową, jak i wsparcie materialne oraz fachowe. Szczególne zaangażowanie, według hierarchy, powinni wykazać proboszczowie i wikariusze, ponieważ będąc na miejscu, w poszczególnych parafiach najlepiej znają potrzeby i sytuację rodzin.

Biskup Krzysztof Nitkiewicz widzi również potrzebę rozwoju wolontariatu, co powinno być jednym z priorytetów  duszpasterskich. Wolontariusze będą stale potrzebni chorym i ich rodzinom m. in. dlatego, że choroba jest często przyczyną ubóstwa.

W mszy wzięły udział osoby chore i niepełnosprawne, ich bliscy oraz osoby zaangażowane w opiekę m. in. pracownicy Caritas Diecezji Sandomierskiej. Dyrektor tej instytucji ks. Bogusław Pitucha powiedział, że rośnie liczba ludzi starszych, schorowanych i samotnych, potrzebujących różnego wsparcia, tymczasem coraz bardziej dotkliwy jest brak pielęgniarek i rehabilitantów.

Szczególnie trudna sytuacja dotyczy środowiska wiejskiego, gdzie zdarza się, że samotne i chore osoby żyją w domach, gdzie trzeba przynieść wody ze studni, czy napalić w piecu. Są i tak odległe miejsca, do których zimą trudno jest dojechać samochodem i trzeba część trasy pokonywać pieszo, aby dotrzeć do chorego.

Caritas Diecezji Sandomierskiej ma pod swoją opieką 23 tysiące osób chorych. Tę pracę wykonuje przy pomocy 8 placówek medycznych świadczących usługi pielęgniarstwa środowiskowo-rodzinnego oraz rehabilitacji. Na terenie 5 gmin diecezjalna Caritas opiekuje się osobami starszymi i samotnymi na zlecenie władz samorządowych.

Uroczystości z okazji Światowego Dnia Chorego uświetnił spektakl pt. "Tajemnica przejścia ze śmierci do życia". Wystawił go teatr działający przy Białostockiej Szkole Nowej Ewangelizacji.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution