101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Rząd nie skąpi pieniędzy dla strażaków-ochotników

Data publikacji: 12.02.2018 17:50
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Konferencja wojewody świętokrzyskiego. Od lewej: Mirosław Kwapiński, prezes OSP Klimontów, Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości, Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, Andrzej Bętkowski, wicewojewoda świętokrzyski, st. bryg. Robert Sabat, zastępca komendanta wojewódzkiego PSP
Kielce. 12.02.2018 / Fot. Marcin Różyc / Radio Kielce

Od kilku lat systematycznie wzrastają wydatki na działalność Ochotniczych Straży Pożarnych. W minionym roku, do ochotników z województwa świętokrzyskiego trafiło ponad 5 milionów złotych, rok wcześniej o kilkaset tysięcy złotych mniej, a w 2015 - 3 miliony złotych.

W ubiegłym roku zmieniły się przepisy dotyczące finansowania OSP. Do tamtego momentu 10 procent kwot uzyskanych z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia od ognia, firmy przekazywały na ochronę przeciwpożarową. Fundusze były dzielone, w połowie trafiały do Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, a w połowie do Zarządu Głównego Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Po zmianach cała kwota trafia do komendanta głównego PSP, który decyduje o przekazaniu pieniędzy dalej.

Mirosław Kwapiński, prezes OSP Klimontów pozytywnie ocenia te zmiany. Zdaniem druha - polski rząd docenia zaangażowanie ochotników w akcje ratownicze. - Nasze działania wymagają bardzo wysokiej specjalizacji, dlatego cały czas się szkolimy. Potrzebujemy jednak specjalistycznego sprzętu oraz godnych warunków pracy. Pieniądze, które trafiły do nas w ciągu minionych dwóch lat pozwoliły nam m. in. na odremontowanie naszych strażnic - mówi Mirosław Kwapiński.

Starszy brygadier Robert Sabat, zastępca świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego PSP w Kielcach informuje, że za ponad 5 milionów złotych dofinansowania, które trafiło do świętokrzyskich jednostek OSP w ubiegłym roku udało się zakupić m. in. 11 specjalistycznych samochodów oraz 13 kompletnie wyposażonych łodzi ratowniczych. Poza tym wyremontowano ponad 150 strażnic, a wielu strażaków ochotników otrzymało nowoczesny sprzęt.

Krzysztof Słoń senator PiS i członek senackiego zespołu strażaków uważa, że obecne finansowanie Ochotniczych Straży Pożarnych jest dużo korzystniejsze, niż to, które obowiązywało w minionych latach. - Udowodniliśmy, że pieniądze przekazywane są skuteczniej do jednostek OSP. Dostrzegamy również pilną potrzebę popularyzacji służby strażaków, szczególnie ochotników - podkreśla Krzysztof Słoń.

Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski twierdzi, że w naszym kraju cały czas zwiększa się bezpieczeństwo. W 2018 roku do naszego regionu może trafić jeszcze większe dofinansowanie dla strażaków-ochotników.

Z kolei Państwowa Straż Pożarna w województwie świętokrzyskim otrzyma ponad 22 miliony złotych z programu "Modernizacja Służb Mundurowych" na lata 2017-2020. Z tej kwoty zostanie m. in. sfinansowana rozbudowa Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej 1 w Kielcach oraz rozbudowa JRG nr 4 w Chmielniku. Ponadto zakupiony będzie sprzęt teleinformatyczny oraz środki ochrony indywidualnej. Duża część tej kwoty zostanie także przeznaczona na podwyżki dla strażaków i pracowników cywilnych PSP.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution