101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Radio obchodzi swoje święto

Data publikacji: 13.02.2018 06:55
Kategoria: Wiadomości /Źródło: IAR
Komentarze

Radio Kielce. Mikrofon
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dzisiaj siódmy Światowy Dzień Radia. Z tej okazji publiczny nadawca zaprasza na specjalne audycje i programy podkreślające szczególną rolę radia jako środka komunikacji na całym świecie. Na antenach w tym dniu zabrzmi również wyjątkowa muzyka z radiem w tytule, a słuchacze będą mogli wziąć udział w konkursie.

Jednocześnie Polskie Radio uroczyście ogłasza, że Złote Mikrofony za rok 2018 zostaną wręczone właśnie w Światowy Dzień Radia w 2019 roku.

Światowy Dzień Radia został proklamowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury UNESCO w 2011 roku. Od tego czasu Polskie Radio, dbając o promocję radiofonii i podkreślając jej szczególne znaczenie we współczesnej historii, przygotowuje na ten wyjątkowy dzień specjalny program. Także w tym roku, w siódmy Światowy Dzień Radia, na antenach Polskiego Radia będzie można usłyszeć doskonałą muzykę i interesujące audycje oraz reportaże. Przy radiowych mikrofonach nie zabraknie również znakomitych gości, wśród nich przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego,.

W Jedynce w Światowy Dzień Radia o godzinie 19.30 Krzysztof Michalski w audycji "Radio Dzieciom" pobudzi dziecięcą wyobraźnię w słuchowisku o wynalezieniu radia i początkach radiofonii. Najmłodsi słuchacze Anteny poznają także Sonię - zaprzyjaźnioną z Radiem kilkulatkę nagrywającą reportaże radiowe.

Dwójka w tym wyjątkowym dla radia dniu proponuje swoim słuchaczom przede wszystkim doskonałą muzykę z płyt wydanych w ostatnim czasie przez europejskie rozgłośnie radiowe. Na antenie zabrzmią m. in. kompozycje Henryka Warsa, dzieła z płyty "Chopin", romantycznie przedstawione przez wybitnych polskich pianistów, czy utwory w interpretacji Jakuba Jakowicza i Bartosza Bednarczyka. W audycji "Wybieram Dwójkę" (godz. 16.00) gośćmi będą Teresa i Andrzej Solczakowie - wybitni radiowcy, reżyserzy dźwięku, realizatorzy nagrań i transmisji koncertów, od wielu lat związani z Polskim Radiem.

Dziennikarze audycji "Zapraszamy do Trójki" (Ranek - godz. 6.05, 7.07. 8.07; Popołudnie - godz. 16.05, 17.07, 18.05) przygotowali specjalne materiały reporterskie poświęcone m. in. przyszłości radia. Gospodarze "Do południa" (od godz. 9.00 do 12.00) sięgną po najciekawsze Trójkowe archiwalia, a w "Powtórce z rozrywki" (godz. 13.05) przywołany zostanie temat radia na wesoło. Radio będzie również jednym z tematów w nowym programie satyrycznym "3 po 3" (godz. 18.10).

Czwórka od 9.00 do 10.00 zaprasza słuchaczy na audycję "Po tytule", w której zaprezentowane zostaną utwory z radiem w tytule - od kultowego "Radia Ga Ga" zespołu Queen, po przebój Sydneya Polaka i Pezeta "Radio Warszawa". Nie zabraknie także opowieści o najsłynniejszych rozgłośniach radiowych oraz różnicach w słuchaniu radia kiedyś i dziś. W "Muzycznym Lunchu" (godz. 13.00-14.00) Norbert Borzym opowie o najważniejszych rozgłośniach radiowych w Europie, a na antenie zabrzmią nagrania zespołów, które oficjalnie reprezentowały publiczne stacje podczas tegorocznego festiwalu Eurosonic Noordeslag 2018. Zagrają m.in. Ulfur Ulfur z Islandii, Szwedka Janice i rodzimy Sonar. Czwórka przygotowała także dla słuchaczy konkurs "Złam hasło" polegające na odnajdywaniu na antenie i stronie internetowej słów, które ułożone w odpowiedniej kolejności utworzą hasło. Nagrodami w konkursie będą odbiorniki cyfrowe do słuchania Czwórki w DAB+.

Gościem Polskiego Radia 24 w Światowym Dniu Radia będzie przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański (godz. 11.45). W tym dniu na antenie usłyszeć będzie można również m. in. profesora Sławomira Ratajskiego z Polskiego Komitetu ds. UNESCO (godz. 10.15), a także Janinę Jankowską (godz. 15.45) oraz Andrzeja Krusiewicza (godz. 18.06), którzy opowiedzą o fenomenie Polskiego Radia, doświadczeniach antenowych oraz mistrzach, którzy ich kształtowali.

Polskie Radio Chopin o godz. 18.00 wyemituje specjalną audycję, a w niej recital Raula Koczalskiego z okazji urodzin Fryderyka Chopina, nadany 21 lutego 1948 roku przez Polskie Radio z Sali Pompejańskiej w Belwederze. Koncert ten, sprzed niemal 70 lat, ma szczególną wartość również dlatego, że artysta grał na oryginalnym fortepianie Pleyela z 1847 roku, którego właścicielem był Fryderyk Chopin. Zachowały się także zapowiedzi spikera - pana Tadeusza Bochyńskiego. Interpretacje Raula Koczalskiego autorzy audycji zestawią z nagraniami tego samego repertuaru w wykonaniu Garricka Ohlssona - laureata VIII Konkursu Chopinowskiego z 1970 roku zagranymi na instrumencie współczesnym.

Polskie Radio dla Zagranicy 13 lutego przybliży słuchaczom swoją historię, począwszy od pierwszej audycji nadanej w 1936 roku. Program emitowany będzie w sześciu językach: polskim, angielskim, białoruskim, niemieckim, rosyjskim i ukraińskim.

Jednocześnie Polskie Radio, podkreślając wagę Światowego Dnia Radia, pragnie poinformować, że w kolejny Dzień Światowego Radia, przypadający 13 lutego 2019, planuje przyznanie najważniejszych nagród radiofonii publicznej - Złotych Mikrofonów za rok 2018. To szczególne wyróżnienie przyznawane jest co roku osobom, których zaangażowanie i wybitne osiągnięcia twórcze przyczyniają się do utrzymania wysokiego poziomu, rozwoju oraz popularyzacji radia publicznego.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution