101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Obrzęd ścięcia śmierci zakończy karnawał w Jedlińsku

Data publikacji: 13.02.2018 11:27
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Ścięcie Śmierci w Jedlińsku
Fot. youtube.pl

Ulice Jedlińska w powiecie radomskim zamienią się dziś w barwne miasteczko z XVI wieku. Z tego okresu pochodzi plenerowe widowisko "Ścięcie Śmierci", które jest organizowane co roku, w ostatni wtorek karnawału. To jedyne tego typu wydarzenie kulturalne w Polsce i Europie. Około południa, na ulicach Jedlińska pojawią się nietypowe postaci, np. rybacy, cyganki, diabły, krakowianki, para młoda, baby i grajkowie.

Wszystkie role w widowisku są odtwarzane przez mężczyzn. W sumie zaangażowanych jest około 100 aktorów-amatorów. Korowodowi towarzyszą jarmarki twórców ludowych i występy regionalnych kapel. Finałowe "Ścięcie Śmierci", które odbywa się według oryginalnego scenariusza z XVI wieku, spisanego 150 lat temu przez ks. Jana Kleczkowskiego zaplanowano na godzinę 16.00 – zapowiada Agnieszka Gryzek, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Jedlińsku.

O 15.40 na ulice wyjdzie barwny korowód, na którego czele będą szli: kat, burmistrz, wójt, ławnicy i gawiedź. Zgromadzonych obiegnie wiadomość, że śmierć się upiła. Cały orszak rusza, aby schwytać śmierć, która następnie zostanie osądzona i skazana na Rynku.

Widowisko odbywało się w Jedlińsku już w XVI wieku. Była to pamiątka nadania miejscowości "prawa miecza", czyli możliwości sądzenia spraw, za które groziła kara śmierci.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution