101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Nie poprawia się sytuacja w ŚCO. Wciąż przekładane są zabiegi

Data publikacji: 13.02.2018 12:56
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Kielce. Parking przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii
Kielce. 24.01.2018 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Operacje w Świętokrzyskim Centrum Onkologii nadal są przekładane z powodu braku anestezjologów. Z naszych informacji wynika, że terminy niektórych zabiegów wyznaczane są o kilka tygodni później, niż pierwotnie planowano.

Jak mówi Izabela Opalińska, rzecznik Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, powodem takiej sytuacji jest głównie wypowiedzenie przez medyków klauzuli opt–out, co oznacza, że nie chcą pełnić dyżurów w tym szpitalu, dłużej niż 48 godzin tygodniowo. - Dodatkowo, jest sezon grypy, część z naszych lekarzy przebywa na zwolnieniach, a jeszcze inni, na zaplanowanych wcześniej urlopach – wylicza rzecznik. Jednocześnie dodaje, że trudno policzyć, ile zabiegów zostało dotychczas przełożonych.

Dziennie, w Świętokrzyskim Centrum Onkologii wykonywanych jest od 18, do 25 zabiegów. Niektóre z nich trwają nawet do 7 godzin. Wczoraj operacje wykonywane były do godziny 19.00, dziś ma być podobnie, więc jak mówi rzecznik szpitala, blok operacyjny nie stoi pusty. - Staramy się, żeby pacjenci nie musieli bardzo długo oczekiwać na swój zabieg. W sobotę wykonaliśmy część operacji, które miały być przeprowadzone w poprzednim tygodniu. Zdajemy sobie sprawę, że to jest szpital onkologiczny, w związku z tym pacjenci nie powinni czekać na zabieg. W centrum pracuje 13 anestezjologów, brakuje nam trzech lub czterech. Chcemy zatrudnić dodatkowych medyków, pracujemy nad tym rozwiązaniem i w ciągu tygodnia lub dwóch, zabiegi powinny być wykonywane zgodnie z planem – dodaje Izabela Opalińska.  

Lekarze z ŚCO żądają także wzrostu wynagrodzeń. Dyrekcja szpitala, by sprostać wymaganiom medyków, zwróciła się do świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia z prośbą o wypłacenie dodatkowych 21 mln zł. Jednak dyrektor NFZ poinformowała, że dodatkowe pieniądze szpital może uzyskać tylko wówczas, gdy ma nadwykonania, czyli wykonywał świadczenia medyczne ponad przyznany ryczałt. Tak jednak nie jest w przypadku Świętokrzyskiego Centrum Onkologii

Średnie wynagrodzenie lekarza w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, na 31 października ubiegłego roku, wynosiło prawie 11 tys. zł. brutto.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution