101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Mądrze wspierajmy chorych

Data publikacji: 13.02.2018 15:33
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
26 Światowy Dzień Chorego w Hospicjum im. św. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach. Na zdjęciu po prawej biskup Andrzej Kaleta

26 Światowy Dzień Chorego w Hospicjum im. św. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach. Na zdjęciu po prawej biskup Andrzej Kaleta
Kielce. 13.02.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Obchody Światowego Dnia Chorego odbyły się w hospicjum na osiedlu Czarnów w Kielcach. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, której przewodniczył biskup Andrzej Kaleta.

- Święto ustanowione 26 lat temu, przez świętego Jana Pawła II ma przypominać, że w społeczeństwie są osoby chore i niepełnosprawne, które potrzebują naszej opieki - przypomina ksiądz Stanisław Słowik.

- Na taką opiekę mogą liczyć m.in. w hospicjum, jednak by placówka mogła funkcjonować, potrzebni są wolontariusze - dodaje dyrektor kieleckiej Caritas.

- Są sytuacje, są miejsca, gdzie należałoby posłać po kilku wolontariuszy, żeby ta obecność przy chorym była możliwie jak najbardziej szeroka. Są też takie osoby chore, czy niepełnosprawne, przy których obecność wolontariusza nie jest wymagana przez cały czas. Jednak zależy nam na pozyskaniu jak największej liczby ochotników, by jeszcze lepiej wspierać osoby potrzebujące – dodał ksiądz Stanisław Słowik.

Jak podkreśla Wiktoria Ucig, jedna z wolontariuszek w hospicjum, praca w tym szczególnym miejscu daje bardzo dużo satysfakcji, ale jest też bardzo odpowiedzialna.

- Ta praca sprawia mi przyjemność, daje poczucie bycia komuś potrzebnym. Z kolei chorym pokazuje, że mają w sobie wartość i godność, którą powinniśmy szanować. Ta praca jest dla mnie bardzo ważna – mówi Wiktoria Ucig.

Jak przypomniał podczas uroczystości Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości, który od wielu lat wspiera środowisko osób niepełnosprawnych, święty Jan Paweł II zawsze miał czas dla osób cierpiących, chorych i niepełnosprawnych.

- Pamiętamy te wzruszające sceny, kiedy Papież odchodził od swoich obowiązków, czy wymykał się z ustalonego porządku wizyt po to, żeby podejść do osób chorych, cierpiących i zamienić z nimi kilka słów, czy ich pobłogosławić. Zachowywał się tak, kiedy był osobą zdrową, ale też widzieliśmy jak bardzo istotne to podejście do cierpienia było w jego ostatnich latach życia, kiedy sam doświadczył choroby – dodaje parlamentarzysta. 

Osoby, które chciałyby zostać wolontariuszem i pracować w hospicjum powinny się zgłosić albo bezpośrednio do tej placówki, która znajduje się przy ulicy Mieszka I albo do siedziby Caritas Diecezji Kieleckiej przy placu Panny Marii.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution