101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Pomodlą się o trzeźwość. Wyjątkowa Droga Krzyżowa na Św. Krzyż

Data publikacji: 13.02.2018 17:33
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Krzyż z wyrytym fragmentem jednego z psalmów "Bądźcie trzeźwi, czuwajcie.."
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kościół Katolicki w Polsce przeżywa 51. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. W związku z tym, w najbliższy piątek odbędzie się Droga Krzyżowa na Św. Krzyż w intencji trzeźwości. Wierni wyruszą o godzinie 18.00 sprzed kościoła w Nowej Słupi i Drogą Królewską dotrą do Bazyliki na Św. Krzyżu. Tam o godzinie 20:30 wezmą udział w mszy św. pod przewodnictwem ks. biskupa Jana Piotrowskiego, ordynariusza diecezji kieleckiej.

Każdy będzie mógł też wpisać się do Księgi Trzeźwości, zobowiązując się do abstynencji od alkoholu na określony czas. Rozważania do Drogi Krzyżowej poprowadzą osoby, które wyszły z uzależnienia, tzw. trzeźwiejący alkoholicy. Zaplanowano też świadectwa osób, które wychodzą z nałogu.

- Podczas II stacji Drogi Krzyżowej uczestnicy nabożeństwa otrzymają krzyże - zapowiada ks. Kamil Banasik, diecezjalny duszpasterz trzeźwości.

Wykonał je z drewna bukowego jeden z mężczyzn wychodzących z nałogu alkoholowego. Na krzyżach jedna z kieleckich firm wyryła bezpłatnie fragment jednego z Psalmów: „Bądźcie trzeźwi, czuwajcie!”. Ma to dawać nadzieję, że nawet jeśli ktoś popadł w jakieś nałogi, to może odzyskać wolność.

Droga Krzyżowa organizowana przez duszpasterstwo trzeźwości diecezji kieleckiej nie jest tylko dla uzależnionych, ale dla wszystkich, którzy chcą się modlić o trzeźwość. Co roku w wydarzeniu bierze udział ok. 300 osób.

- Świętując 100-lecie odzyskania niepodległości, warto się zastanowić nad tym, czy jesteśmy wolni nie tylko zewnętrznie, ale także wewnętrznie - dodaje ks. Kamil Banasik.

Żyjemy w wolnym kraju, ale wiele osób jest zniewolonych wewnętrznie, przede wszystkim przez nałogi. Wspólna modlitwa z osobami wychodzącymi z nałogu ma pokazać, że warto walczyć także o swoją wewnętrzną wolność.

Droga Krzyżowa na Św. Krzyż w intencji trzeźwości odbywa się po raz trzeci. Organizuje ją duszpasterstwo trzeźwości diecezji kieleckiej.

Chętni, którzy chcą wziąć udział w nabożeństwie, będą mogli bezpłatnie dojechać z Kielc do Nowej Słupi i ze Świętego Krzyża do Kielc. Darmowy kurs autobusu miejskiego zapewni miasto Kielce. Autobus wyjedzie o godzinie 16:45 z przystanku przy ul. Jaworskiego, koło kościoła św. Jadwigi Królowej. O godzinie 17.00 zatrzyma się na przystanku przy kościele św. Wojciecha. Organizatorzy zachęcają do wcześniejszego rezerwowania miejsc.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution