101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

W Sandomierzu przybliżyli sylwetki żołnierzy AK

Data publikacji: 13.02.2018 18:01
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Sandomierz. Sesja popularnonaukowa
Sandomierz . 13.02.2018 / Fot. Grażyna Szlęzak - Wójcik / Radio Kielce

Sylwetki kilku żołnierzy z Obwodu Związku Walki Zbrojnej - AK Sandomierz przypomniano podczas sesji popularnonaukowej zorganizowanej w sandomierskim ratuszu. O komendancie obwodu Stanisławie Głowińskim ps. „Czarny” mówił Robert Piwko, starszy kustosz w kieleckiej Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej. Jak powiedział, losy tego żołnierza pokazują jednocześnie dzieje naszej ojczyzny. Są też cenną nauką jak trudne były dzieje Polski.

Stanisław Głowiński służył m.in. w 22 Pułku Ułanów Podkarpackich, po 1944 roku musiał ukrywać się przed organami bezpieczeństwa. Dopiero w latach 80. zaczął wracać do Sandomierza, angażując się w organizowanie uroczystości patriotycznych.

Z kolei dr Marek Jedynak z Delegatury IPN w Kielcach przedstawił postać podporucznika Mariana Piotra Sieranta, który był żołnierzem II Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej. Po wojnie zbadał i opisał dzieje tego oddziału. Jego monografia dotycząca tej formacji stanowi kompleksową wiedzę na temat II Pułku Piechoty Legionów, jako jednej z dużych jednostek zbrojnych w kraju podczas II wojny światowej. 

Sandomierz. Sesja popularnonaukowaSandomierz . 13.02.2018 / Fot. Grażyna Szlęzak - Wójcik / Radio Kielce

- Podporucznik Maria Piotr Sierant udokumentował w swojej książce cały szlak bojowy tego oddziału, wszystkie potyczki, bitwy i walki. Przedstawił w jaki sposób ten odział był zorganizowany, jak go powoływano, jakie miał mieć przeznaczenie w trakcie planów przygotowawczych do powstania powszechnego i jak to praktycznie wyszło podczas akcji „Burza” - dodał dr Jedynak.

Podczas spotkania dr Danuta Paszkowska, badaczka i znawczyni twórczości literackiej prof. Zbigniewa Kabaty ps.” Bobo” mówiła o jego wrażliwości, o podejściu do innych ludzi, do życia i niezwykłej biografii. Prelegentka stwierdziła, że Zbigniew Kabata wyszedł z wojny z bolesną pamięcią, ale w sensie moralnym pozostał niezwykły. Jak dodała, to jeden z najsłynniejszych żołnierzy oddziału „Jędrusie”.

Sesje popularnonaukową poprzedziła uroczystość na cmentarzu katedralnym w Sandomierzu z okazji 76 rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution