101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

"Kadrówka" doczeka się nowego sztandaru. Powstanie też stowarzyszenie marszu

Data publikacji: 15.02.2018 12:00
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
12.08.2017 Kielce. Uczestnicy Marszu Szlakiem Kadrówki wkraczają do Kielc

12.08.2017 Kielce. Uczestnicy Marszu Szlakiem Kadrówki wkraczają do Kielc
Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej będzie miał nowy sztandar. O tym, jak będzie wyglądał zdecydują uczestnicy wędrówki. Rozpatrywane są trzy projekty. Obecna chorągiew służy od kilkudziesięciu lat i jest wykorzystywana, nie tylko podczas marszu, ale także w trakcie innych uroczystości niepodległościowych, co wpłynęło na jej nie najlepszy stan - wyjaśnia komendant "Kadrówki" Dionizy Krawczyński.

Dodaje, że jest jeszcze jeden powód zmiany, drzewce od sztandaru są bardzo ciężkie i często sprawia problem osobie, która się nim opiekuje.

O nowym kształcie symbolu zdecydują piechurzy, podczas tegorocznej wędrówki. Zostanie też powołane stowarzyszenie Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, które sformalizuje organizowanie wydarzenia. Obecnie, odpowiada za to organizacja, związana z komendantem marszu, a więc Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "Jodła". Grupa inicjatywna opracowywała już statut nowej organizacji, a teraz jest on sprawdzany od strony prawnej. Na zatwierdzenie statutu kadrówkowicze mają czas do 11 sierpnia. Po tej decyzji wybiorą wizerunek nowego sztandaru.

Pierwszy sztandar "Kadrówki" został wykonany przez Zbigniewa Romanowskiego w 1984 roku, z inicjatywy nieżyjącego już chorążego Adama Słupka. W drugim dniu marszu został zarekwirowany przez komunistyczne służby. W zajeździe w Łączynie, podczas spożywania posiłku, kadrówkowicze zostali otoczeni przez ZOMO. Uzbrojeni milicjanci, pod pretekstem szukania zbiega zaczęli ich legitymować. Następnie, wszystkich przewieziono do pobliskiej komendy w Jędrzejowie.

Uczestnik tamtego marszu, Andrzej Fischer opisuje, że na miejscu uczestnicy zostali przeszukani i spisani, a jesienią skazani na grzywny przez kolegium ds. wykroczeń. Jako powód zatrzymania podano udział w nielegalnym zgromadzeniu w restauracji – dodaje. Po tym zdarzeniu, szybko został stworzony nowy sztandar, którego wykonawcą również był Zbigniew Romanowski. Andrzej Fischer podkreśla, że zrobiono go ręcznie, jeszcze w trakcie marszu.

Obecny sztandar został wykonany 1994 roku. Oprócz orła legionowego, znajduje się na nim kilka dat: 1914 - rok wymarszu Kadrówki, 1924 - rok pierwszego Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, 1981- rok wznowienia marszu po wojnie, a także 1994, czyli rok, w którym ufundowano obecny sztandar.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution