101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Nie lekceważmy zapaleń. Inaczej możemy potrzebować chirurga

Data publikacji: 15.02.2018 18:00
Autor: Magdalena Sitek / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
prof. Rafał Zieliński specjalista laryngologii dorosłych i laryngologii

prof. Rafał Zieliński, specjalista laryngologii dorosłych i laryngologii
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Okres jesienno-zimowy to czas zwiększonej zapadalności na infekcje górnych dróg oddechowych. Do najczęstszych chorób należą zapalenie gardła, ucha oraz zatok. O tym jak je rozpoznawać i leczyć mówiliśmy w audycji Czas dla zdrowia.

Gościem był dr hab.n.med. Rafał Zieliński, prof. UJK - kierownik Kliniki Otorynolaryngologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.

Rozmowa Magdaleny Sitek z prof. Rafałem ZielińskimPanie profesorze zacznijmy od tego czym są górne drogi oddechowe.

Górne drogi oddechowe obejmują jamę nosową, zatoki przynosowe, gardło i krtań. Zakażenia tej części układu oddechowego w 90 proc. przypadków powodowane są przez wirusy. Zarażenie następuje drogą kropelkową (katar, kaszel) oraz poprzez kontakt bezpośredni (uścisk dłoni, wspólne ręczniki). Zachorowaniom w okresie jesienno-zimowym sprzyja nagłe oziębienie organizmu, przebywanie w dużych skupiskach ludzi, przegrzanie, klimatyzacja, suche powietrze w pomieszczeniach, a także stres, przemęczenie, osłabienie organizmu, niedożywienie czy palenie papierosów.

Zapalenie zatok niewłaściwie leczone może mieć przykre konsekwencje.

To prawda. Nie powinniśmy bagatelizować choroby. Zapalenie zatok  źle leczone może często powracać i z czasem jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się tego uciążliwego problemu jest interwencja chirurgiczna.

Jak objawia się zapalenie zatok?

Głównym objawem zapalenia zatok jest silny ból głowy, który lokalizuje się u nasady nosa ,policzka, w okolicy czoła. Gęsta wydzielina śluzowo- ropna w nosie, która spływając do gardła jest wyjściem do kaszlu takiej reakcji obronnej oraz podwyższona temperatura ciała. Takie objawy powinny skłonić chorego do wizyty u lekarza. Pacjent sam sobie z zapaleniem zatok nie poradzi. Na tym etapie choroby z problemem poradzi sobie lekarz rodzinny. W przypadku powikłań takich jak obrzęk policzka, obrzęk powiek czy płatów czołowych powinien być sygnałem do wizyty u laryngologa.

Kolejnym częstym powikłaniem zwykłego przeziębienia może być zapalenie ucha.

Tak. Można powiedzieć, że ucho środkowe jest anatomicznie kolejną zatoką przynosową. Zachowuje się podobnie i podobnie choruje. Głównym objawem takiego zapalenia jest silny ból ucha, dotyczy to głównie dorosłych. W przypadku dzieci objawy mogą być inne na przykład brak apetytu, niechęć do picia, utrudniony kontakt z dzieckiem, zaburzenie zachowanie, obniżenie słuchu.

Do czego może doprowadzić niewłaściwie leczone zapalenie ucha.

Oczywiście do powikłań. Chory odczuwa wtedy bardzo silny ból za uchem, wyciek wydzieliny ropnej (w przypadku dzieci). W takich sytuacjach konieczna jest konsultacja specjalisty. Tego rodzaju schorzenia leczymy antybiotykami, często także kończy się w szpitalu.

Czy zapaleniem ucha lub zatok można się zarazić?

To są choroby wynikające z zakażenia wirusami górnych dróg oddechowych. Możemy złapać wirusa od innej  osoby przeziębionej ale nie jest powiedziane, że powikłanie u nas będzie zapalenie zatok lub ucha.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution