101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Kto z nas wie czym jest gaik – maik?

Data publikacji: 17.02.2018 09:59 / Data aktualizacji: 17.02.2018 14:26
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

WDK
Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Uczestnicy dzisiejszego szkolenia w kieleckim WDK mogli poznać obyczaje oraz elementy składowe tradycji wsi świętokrzyskiej. Bożena Sławek, kierownik Młodzieżowego Zespołu Okrasa z Pawłowa, która wzięła udział w zajęciach, wyjaśnia, że wiele z dawnych tradycji jest zupełnie zapomnianych. Razem ze swoim zespołem odtwarza niektóre z nich, aby ocalić je od zapomnienia.

Jednym z niepraktykowanych już świętokrzyskich obrzędów jest gaik - maik. Kiedy wypędzono zimę należało obrzędowo wprowadzić do gospodarstw domowych wiosnę w postaci zielonej gałęzi lub drzewka. Była to mała choinka ustrojona we wstążki, świecidełka oraz kolorowe papierki przeplatane słomką. Z tak udekorowanym gaikiem, śpiewając odpowiednie pieśni obrzędowe, chodziły kilkuosobowe grupki chłopców, zaglądając do każdej zagrody.

Pieśni w swojej treści ukazywały elementy rolnicze zwyczaju i jego magię wegetacyjną, wynikającą z chęci zapewnienia sobie życzliwości sił przyrody i obfitych plonów.

Zdaniem Marzeny Marczewskiej profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach ważne jest to, aby pamiętać i kultywować nasze dawne tradycje. Jak dodaje, wciąż wiedza o naszej rodzimej kulturze nie jest wystarczająca.

W trakcie kursu jego uczestnicy mogli poznać także inne obrzędy. Przypomniane zostały znaczenia takich zwyczajów jak topienie marzanny czy śmigus dyngus. W szkoleniu wzięło udział około pięćdziesięciu osób.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution