101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Starachowice pożegnały swojego bohatera

Data publikacji: 17.02.2018 16:36
Autor: Tomasz Piwko / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Starachowice. Pogrzeb Henryka Kołodziejskiego
Starachowice. 17.02.2018 / Fot. Tomasz Piwko / Radio Kielce

Urna z prochami Henryka Kołodziejskiego prawdopodobnie ostatniego obrońcy Starachowic, w czasie wojny obronnej w 1939 roku spoczęła na cmentarzu komunalnym w Starachowicach przy ulicy Polnej. Uroczystości pogrzebowe poprzedziła msza w kościele p.w. św. Trójcy w Starachowicach - Wierzbniku. Nabożeństwo żałobne odprawił ks. Marek Pruszkowski - wikariusz parafii.

W homilii duchowny podkreślił, iż zmarły w swoim życiu umiłował takie wartości jak Bóg honor i Ojczyzna, czyniąc dobro i stając w obronie naszego kraju.

Adam Brzeziński ze starachowickiego magistratu przypomniał, że Henryk Kołodziejski jako 18-letni chłopak brał czynny udział w obronie miasta we wrześniu 1939 roku. Walczył w bitwie pod Iłżą, a następnie na Lubelszczyźnie. Przebywał podczas okupacji na przymusowych robotach w Niemczech, a po powrocie do kraju pracował w Zakładach Topienia Bazaltu. Jego wielką pasją była praca społeczna. Był działaczem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i nestorem lokalnego środowiska przewodników świętokrzyskich.

Jak podkreślił Krzysztof Szwed, prezes koła przewodników świętokrzyskich w Starachowicach, największą przyjemnością Henryka Kołodziejskiego było dobrze oprowadzić wycieczkę.

- Uczyliśmy się od niego pokory, szacunku dla uczestników wycieczek. On to robił z wielką miłością i pasją. Na pewno teraz będzie spora pustka po koledze Henryku, ale myślę, że każdy z nas będzie Go miał głęboko w sercu i pozostanie w naszej pamięci na długie lata - dodał Krzysztof Szwed.

Zmarły 14 lutego Henryk Kołodziejski miał 97 lat. W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział licznie mieszkańcy Starachowic, poczty sztandarowe, asysta honorowa żołnierzy z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach oraz przewodnicy świętokrzyscy.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution