101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Chęciny wzbogacą się o nową bibliotekę i dom seniora [WIZUALIZACJE]

Data publikacji: 18.02.2018 09:34
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Wizualizacja nowej siedziby biblioteki i domu seniora w Chęcinach
Fot. UM Chęciny

Opracowana jest już koncepcja wizualna zagospodarowania dawnego budynku Spółdzielni Kółek Rolniczych w Chęcinach. Władze gminy zamierzają przeznaczyć obiekt między innymi pod bibliotekę i dom seniora. Jak informuje burmistrz Robert Jaworski, budowa planowana jest w ramach realizacji drugiego etapu rewitalizacji zabytkowego centrum Chęcin.

- Budynek ma być energooszczędny. Musi pasować swoją architekturą i stylem do Chęcin. W środku z kolei ma być nowoczesny i funkcjonalny, aby osoby należące do klubu seniora i Uniwersytetu Trzeciego Wieku mogli realizować swoje pasje - mówi Robert Jaworski. Jak dodaje, seniorzy stanowią bardzo ważną i aktywną grupę w Chęcinach. - Oni udowodnili swoją aktywnością społeczną, że potrzebne są im godne warunki na swoją działalność. Zrobili wiele dobrego dla naszej gminy -  informuje.

Z kolei biblioteka obecnie mieści się w budynkach należących do starostwa powiatowego. Jak zaznacza Robert Jaworski, gmina od dłuższego czasu zamierza ją przenieść do własnego lokum.  - To miejsce jest o tyle dobre, że znajduje się w centrum. Obok jest Szkoła Podstawowa i Średnia, dlatego uczniowie będą mieli blisko do czytelni -  podkreśla.

Działka, na której ma powstać budynek należy do Gminy Chęciny. Koncepcja zagospodarowania obiektu zakłada, iż w części przeznaczonej dla Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Chęcinach, utworzone zostanie miejsce na recepcję z kącikiem kawowym, a także czytelnia, sala dla dzieci oraz biblioteka główna z archiwum. Z kolei w domu seniora przewidziano m. in. salę spotkań z zapleczem magazynowo-socjalnym.

Wizualizacja nowej siedziby biblioteki i domu seniora w ChęcinachFot. UM Chęciny

W budynku mają się znaleźć również lokale pod wynajem na działalność gospodarczą związaną z usługami dla mieszkańców, a także przestronny hol. Budynek będzie dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Również teren wokół obiektu ma zostać zagospodarowany. Zaplanowano budowę parkingu na 15 miejsc postojowych, przestrzeń rekreacyjną z zielenią i miejscami do siedzenia.

W przyszłym roku zakończą się prace związane z przygotowaniem dokumentacji pod zagospodarowanie budynku po dawnej Spółdzielni Kółek Rolniczych, a tuż po uzyskaniu wszelkich niezbędnych pozwoleń, gmina planuje ogłosić przetarg na realizację tego zadania. Natomiast rozpoczęcie inwestycji uzależnione jest od pozyskania  dofinansowania. Jej koszt oszacowano na około 3 miliony złotych. Gmina stara się o 80-procentowe dofinansowanie.

Wizualizacja nowej siedziby biblioteki i domu seniora w ChęcinachFot. UM Chęciny

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution