101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Powstanie ranking historycznych wydarzeń w Skalbmierzu

Data publikacji: 18.02.2018 17:10
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Siedzą od lewej Bożena Mostek Agata Jackiewicz Agata Oleksy z Towarzystwa Kultur Wszelakich. W drugim rzędzie regionalista Antoni Kocela oraz historyk Henryk Pomykalski.Czytaj więcej httpwww.echodnia.euswietokrzyskiewiadomoscikazimierzawielkaasuperprojektdlaniepodleglejskalbmierzprzygotowujesiedorocznicy12880752

Siedzą od lewej: Bożena Mostek, Agata Jackiewicz, Agata Oleksy z Towarzystwa Kultur Wszelakich. W drugim rzędzie, regionalista Antoni Kocela oraz historyk Henryk Pomykalski. Czytaj więcej: http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/wiadomosci/kazimierza-wielka/a/superprojekt-dla-niepodleglej-skalbmierz-przygotowuje-sie-do-rocznicy,12880752/
Fot. MGOK w Skalbmierzu

Niepodległościowy ranking 100 najważniejszych wydarzeń ze 100 lat niepodległej ojczyzny przygotowali pracownicy i działacze instytucji kulturalnych z gminy Skalbmierz. Lista będzie przedstawiona do konsultacji grupie historyków, którzy wybiorą z niej 10 wydarzeń zasługujących - ich zdaniem - na szczególną uwagę.

Do współpracy zaproszeni zostaną naukowcy m. in. z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, a także nauczyciele historii i jej pasjonaci zarówno z regionu, jak i z Małopolski.

- O opinię chcemy poprosić jak największe grono osób i przedstawić im szeroki zakres historycznych wydarzeń - podkreśla Agata Jackiewicz, dyrektor skalbmierskiego Ośrodka Kultury. Wśród nich wymienia m. in. uzyskanie praw wyborczych przez kobiety, wybuch I i II wojny światowej czy wybór kardynała Karola Wojtyły na papieża. Na liście znalazły się również wydarzenia kulturalne, wśród nich np. zdobycie przez Andrzeja Wajdę Złotej Palmy za film "Człowiek z żelaza", a także wydarzenia sportowe, np. sukcesy siatkarskiej drużyny Huberta Wagnera.

Każde z 10 wydarzeń zostanie następnie przedstawione w sposób wybrany przez organizatorów w różnych formach artystycznego wyrazu. W planach jest między innymi: nakręcenie filmu, przygotowanie spektaklu teatralnego, wystawy fotograficznej, konkursu recytatorskiego i plastycznego. Zaplanowano także konkurs wiedzy historycznej, wykład naukowy, wydanie publikacji oraz zorganizowanie wycieczki do miejsca związanego z wybranym wydarzeniem, połączonej z pieszym rajdem.

W ramach gminnych obchodów 100-lecia niepodległości realizowany będzie również projekt "100 lat mojego życia". - Zamierzamy dotrzeć do wszystkich stulatków mieszkających w powiecie kazimierskim. Tych, którzy urodzili się w 1918 roku. W projekt zaangażujemy młodych ludzi, którzy z wiekowymi mieszkańcami przeprowadzą cykl wywiadów. Będą to rozmowy o ich młodości i wspomnieniach ze stuletniego życia w niepodległym kraju - wyjaśnia Agata Jackiewicz.

Oficjalna inauguracja skalbmierskich obchodów 100-lecia niepodległości odbędzie się w maju. Współorganizatorami wydarzeń są Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna i Towarzystwo Kultur Wszelakich.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution