101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Ratusz walczy ze smogiem. Będą dopłaty do pieców

Data publikacji: 19.02.2018 15:06
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Spalanie niskiej jakości paliwa w domowych piecach grzewczych to główna przyczyna powstawania smogu w Polsce. Aby walczyć z tym zjawiskiem w Kielcach kontynuowany będzie program dopłat do wymiany źródeł ciepła. W tym roku na ten cel magistrat chce przeznaczyć 300 tys. zł.

Emilia Bielecka z Urzędu Miasta w Kielcach informuje, że w tym roku dotacja będzie wynosić do 90 procent wartości nowego źródła ciepła. Przy podłączeniu do sieci ciepłowniczej można ubiegać się o zwrot 5 tysięcy złotych. Przy instalacji gazowej - 4 tysiące złotych. W tym roku nowością jest możliwość wymiany starego pieca na kotły opalane peletem. W tym wypadku dotacja będzie wynosić 3 tysiące złotych. Tyle samo w przypadku montażu pomp ciepła czy elektrycznego urządzenia grzewczego.

Aby skorzystać z dopłat należy wypełnić stosowny wniosek oraz złożyć dokument potwierdzający, że jest się właścicielem nieruchomości. Druki można znaleźć na stronie urzędu miasta. Wnioskodawca powinien otrzymać zwrot pieniędzy w ciągu 21 dni od zrealizowania inwestycji.

Do udziału w programie zachęca Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia. Jak przekonuje, wymiana starego pieca jest pierwszym krokiem, jaki możemy podjąć w walce o czyste powietrze. Dodaje, że nowe piece są bardziej wydajne i bardziej ekonomicznie ogrzewają mieszkanie.

O przekazaniu pieniędzy na kontynuację miejskiego programu zadecydują radni na jutrzejszej nadzwyczajnej sesji rady miasta. Po uprawomocnieniu uchwały rozpocznie się kolejny nabór. W ubiegłym roku z tej formy dofinansowania skorzystało 51 osób.

Tymczasem od 15 lutego można już ubiegać się o dotacje z programu ZORZA, który jest skierowany do wszystkich mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Program realizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. W zależności do rodzaju źródła ciepła  dotacja wynosi od 3 do 5 tysięcy złotych.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution