101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Jednolity Plik Kontrolny - co musi wiedzieć przedsiębiorca?

Data publikacji: 20.02.2018 09:56 / Data aktualizacji: 20.02.2018 11:56
Autor: Paweł Solarz , Ewa Golińska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Katarzyna Włodarczyk, Urząd Skarbowy we Włoszczowie
20.02.2018 / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Obowiązujący od tego roku Jednolity Plik Kontrolny (JPK_VAT) ma ułatwić przekazywanie informacji do Krajowej Administracji Skarbowej przez przedsiębiorców. - Plik dotyczy wszystkich płatników podatku od towarów i usług, także rolników, opłacających VAT - przypomniała na antenie Radia Kielce Katarzyna Włodarczyk, ekspert z Urzędu Skarbowego we Włoszczowie.

Jest kilka możliwości, by złożyć wniosek. Pierwsza, to system finansowo-księgowy, czyli komercyjny program służący do rozliczania faktur, prowadzenia rejestru sprzedaży i zakupów. Płatnik może korzystać z usług profesjonalnego biura rachunkowego, ale może też wykorzystać, dostępną na stronie internetowej Ministerstwa Finansów aplikację: e-mikrofirma.

Mikrofirma, to przedsiębiorstwo, zatrudniające do 10 pracowników i osiągająca obroty do 2 milionów euro. Ale - jak przypomina Katarzyna Włodarczyk - jednolite pliki kontrolne VAT wysyłają od 2016 roku także duże podmioty gospodarcze, a od ubiegłego roku firmy średnie i małe.

Podczas wypełniania aplikacji mogą zdarzyć się pomyłki. Najczęściej są to niezgodności pomiędzy danymi zawartymi w pliku, a złożoną przez podatnika deklaracją, dotyczące dat lub liczb. Pierwsza weryfikacja jest przeprowadzona na poziomie centralnym. Wówczas po kilku dniach przedsiębiorca otrzymuje informację, że wystąpiły błędy. Na te informacje, które są wysyłane przez Internet lub SMS-em nie trzeba odpowiadać. Podatnik powinien sprawdzić, czy wprowadził do swojego pliku kontrolnego właściwe dane i jeśli ma wątpliwości winien zwrócić się do swojego urzędu skarbowego. Wówczas te wątpliwości zostaną wyjaśnione.

Jednolity Plik Kontrolny jest traktowany jak deklaracja podatkowa więc przedsiębiorca ma prawo złożyć korektę, czyli poprawić dane i wysłać je ponownie.

 

Katarzyna Włodarczyk dodała, że w urzędach skarbowych prowadzone są dyżury, podczas których można zasięgnąć informacji o JPK_VAT. Najbliższe - w sobotę 24 lutego.

Katarzyna Włodarczyk - starszy ekspert skarbowy z Urzędu Skarbowego z Włoszczowy i Sebastian Kaleta - II Urząd Skarbowy w KielcachKielce. 20.02.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

- Jednolity Plik Kontrolny obowiązujący od tego roku ma ułatwić przekazywanie informacji do Krajowej Administracji Skarbowej przez przedsiębiorców - mówili Katarzyna Włodarczyk z Urzędu Skarbowego z Włoszczowy i Sebastian Kaleta z II Urzędu Skarbowego w Kielcach.

Goście Radia Kielce tłumaczyli, że wysyłane przez podatników formularze są bezpieczne, a urzędników obowiązuje tajemnica skarbowa. Wiadomo, że nie można usunąć faktur wystawionych w aplikacji e-mikrofirma z uwagi na ich automatyczne numerowanie. Jak tłumaczyli eksperci, podatnicy mogą w JPK_VAT umieszczać także informacje za usługi taksówkowe. Urzędnicy wyjaśnili, że w niektórych przypadkach można być zwolnionym z wypełnienia formularza JPK_VAT. Chodzi o tych płatników, którzy zawiesili działalność i nie prowadzą zapisów w ewidencji VAT.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution