101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Rząd wspiera gminy. Miliony złotych na przedszkola i żłobki

Data publikacji: 21.02.2018 14:11
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

21.02.2018 Koprzywnica. Wiceminister rodziny i polityki społecznej Bartosz Marczuk przekazał symbolicznie dotacje dla samorządów z naszego regionu z programu Maluch plus na żłobki i kluby dziecięce. Na zdjęciu od lewej: poseł Michał Cieślak; wiceminister Bartosz Marczuk", wojewoda Agata Wojtyszek, senator Krzysztof Słoń
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Siedem gmin z regionu świętokrzyskiego otrzymało dziś rządowe dotacje z programu Maluch+ na tworzenie nowych miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych opiekujących się dziećmi do 3. roku życia. Pieniądze trafiły do Kielc, Morawicy, Bejsc, Brodów, Włoszczowy, Chęcin i Koprzywnicy. Dzięki dofinansowaniu w regionie powstanie w tym roku 370 nowych miejsc dla najmłodszych.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk, przekazując pieniądze w Koprzywnicy, podkreślał, że program Maluch+ jest elementem wspierającym pogram Rodzina 500  plus i dlatego w tym roku pula pieniędzy na jego realizację wzrosła ze 151 do 500 milionów złotych. Pozwoli to na utworzenie w całym kraju ponad 24 tysięcy miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych. Od 1 stycznia tego roku gminy, w których nie ma żłobka, ani klubu dziecięcego, mają zagwarantowane dotacje w wysokości 80 procent kosztów inwestycji. Ponadto uelastyczniono system zakładania i prowadzenia takich placówek. Od tego roku mogą funkcjonować, jako zespoły przedszkolno-żłobkowe.

21.02.2018 Koprzywnica. Wiceminister rodziny i polityki społecznej Bartosz Marczuk przekazał symbolicznie dotacje dla samorządów z naszego regionu z programu Maluch plus na żłobki i kluby dziecięce. Na zdjęciu od lewej: Jacek Sułek, senator Krzysztof Słoń, (tyłem) wiceminister Bartosz Marczuk' wojewoda Agata Wojtyszek, poseł Michał Cieślak, poseł Marek Kwitek, starosta ostrowiecki Zbigniew Duda oraz burmistrz Koprzywnicy Marek JońcaFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Tak będzie w Koprzywnicy, gdzie rozbudowane zostanie przedszkole samorządowe i powstanie w nim część żłobkowa dla 20 dzieci. Będzie to pierwszy żłobek w gminie ważny tym bardziej, że powstaje tam zakład przetwórczy, w którym zatrudnienie znajdzie ok. 50 osób. Rodzice będą więc mieli możliwość zostawienia pod fachową opieką swoich dzieci na czas pracy. W Bejscach, dzięki dofinansowaniu w wysokości 600 tysięcy złotych, wybudowany zostanie budynek w sąsiedztwie szkoły. Miejsce w żłobku znajdzie 30 dzieci. Wójt Józef Zuwała powiedział, że taka placówka jest bardzo potrzebna, ma już wstępne deklaracje od rodziców, że zapiszą do niej swoje dzieci.

Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek stwierdziła, że zainteresowanie gmin programem Maluch+ jest wciąż za małe. Nasz region jest na ostatnim miejscu w porównaniu do innych pod względem liczby miejsc z programu Maluch+. Najgorzej, sytuacja wygląda w powiecie pińczowskim. Wojewoda zapowiedziała szeroką kampanię promocyjną, organizowanie spotkań i wizyt studyjnych.

21.02.2018 Koprzywnica. Wiceminister rodziny i polityki społecznej Bartosz Marczuk przekazał symbolicznie dotacje dla samorządów z naszego regionu z programu Maluch plus na żłobki i kluby dziecięce. Na zdjęciu od lewej: wiceminister Bartosz Marczuk, wojewoda Agata Wojtyszek, senator Krzysztof Słoń, poseł Marek KwitekFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Na ten rok województwo świętokrzyskie na realizację tego programu ma do dyspozycji 7,5 mln zł. O pieniądze oprócz gmin mogą ubiegać się także osoby fizyczne.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution