101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Międzynarodowo o komunistycznych zbrodniach

Data publikacji: 22.02.2018 10:31 / Data aktualizacji: 22.02.2018 17:32
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Międzynarodowa konferencja naukowa dotycząca wymiaru sprawiedliwości w czasach PRL w Wyższej Szkole Ekonomii Prawa i Nauk Medycznych im. prof. E. Lipińskiego w Kielcach
Kielce. 22.02.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Naukowcy z Polski, Ukrainy i Czech rozmawiali dziś o zbrodniach wymiaru sprawiedliwości w okresie PRL. Międzynarodowa konferencja naukowa odbyła się w Wyższej Szkole Ekonomii Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach. Głównym tematem wystąpień było zaangażowanie organów komunistycznego państwa w eliminowanie organizacji niepodległościowych oraz prezentacja indywidualnych postaw sędziów, prokuratorów, adwokatów i przedstawicieli organów siłowych PRL.

Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki z Instytutu Pamięci Narodowej stwierdził, że takie konferencje dają możliwość wymiany poglądów, opinii i doświadczeń przedstawicieli świata nauki.

- Dokumenty, które są badane przez naukowców, są ciekawym i trudnym materiałem, bo powstawały w czasie procesów pokazowych między innymi przedstawicieli kościoła katolickiego - dodał.

- Po roku 1947 kościół stał się ważnym przeciwnikiem władzy komunistycznej, ponieważ był potężną instytucją, która dawała opór cywilny. Kościół trzeba było niszczyć różnymi metodami. Jedną z nich były śledztwa i skazywanie księży w różnych procesach pokazowych. Dochodziło do wymuszania zeznań poprzedzonych torturami. Klasycznym przykładem był proces biskupa Kaczmarka - stwierdził doktor Śmietanka- Kruszelnicki.

Zdaniem historyka IPN - o opresyjnym charakterze państwa komunistycznego może świadczyć chociażby to, że tylko w latach 1945-56 na terenie województwa kieleckiego zatrzymano i aresztowano ponad 20 tysięcy osób.

Dzisiejszą konferencję zorganizowały: kielecka delegatura Instytutu Pamięci Narodowej, Wyższa Szkoła Ekonomii Prawa i Nauk Medycznych oraz Winnicki Instytut Kooperatywny.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution