101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

To miejsce może być wyjątkiem w Europie. Nowe pomysły na ogród botaniczny

Data publikacji: 22.02.2018 13:42
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
21.10.2017 Kielce. Ogród botaniczny Dzień otwarty

21.10.2017 Kielce. Ogród botaniczny, Dzień otwarty
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Trzy oczka wodne, siedmiometrowy wodospad oraz jaskinia ukryta pod taflą szkła - to atrakcje, które mogą pojawić się wkrótce w Ogrodzie Botanicznym w Kielcach. Geopark ogłosił przetarg na wykonanie tych inwestycji. Niewykluczone, że prace rozpoczną się wiosną. Wtedy też planowane jest udostępnienie mieszkańcom gotowej już - północnej część ogrodu.

Kierownik ogrodu Katarzyna Socha informuje, że trzy oczka wodne mają mieć w sumie powierzchnię ponad 5 tys. metrów kwadratowych i będą połączone systemem wodospadów. Największy z nich ma mieć około 7 metrów wysokości i będzie wypływał z alpinarium, czyli miejsca gdzie odwzorowywana jest przyroda: Tatr, Pienin i Gór Świętokrzyskich.

W planach jest także udostępnienie jaskini, odkrytej w południowej części zbocza Karczówki. Pierwotnie, miało tam być czwarte oczko wodne, ale po badaniach georadarowych odkryto tam pustą przestrzeń. Na razie nie wiadomo czy jest to jaskinia, czy sztolnia – pozostałość po kopalni rud ołowiu.

Na razie nie wiadomo w jaki sposób miejsce to zostanie udostępnione turystom. Konieczne są kolejne badania. Jeśli okaże się, że to jaskinia, możliwe będzie jej zwiedzanie. - Niewykluczone, że powstanie tam np. ścieżka z tafli szkła, po której będzie można chodzić i obserwować co jest pod spodem – dodaje Katarzyna Soch.

Zdaniem prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego, dzięki tym inwestycjom, ogród stanie jednym z najpiękniejszych tego typu miejsc w Europie. - Takiego połączenia rozwiązań geologicznych i przyrodniczych trudno szukać. Przez kilka poprzednich lata prowadziliśmy nasadzenia. Teraz zajmujemy się architekturą. Jestem przekonany, że ogród będzie jeszcze piękniejszy i będzie   wzbudzać podziw turystów z nie tylko z naszego kraju.

Władze Geoparku planują udostępnienie części ogrodu wiosną. Wcześniej potrzebne będzie otrzymanie stosownych zezwoleń miedzy innymi od nadzoru budowlanego oraz straży pożarnej.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution