101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Były już m.in. Jędrzejów i Sandomierz. Kolejne miasta podziękują Przemysławowi Gosiewskiemu

Data publikacji: 22.02.2018 14:59
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

09.04.2016 Jędrzejów. W klasztorze Ojców Cystersów odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Przemysławowi Gosiewskiemu.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Opatów jest kolejnym miastem, które upamiętni Przemysława Gosiewskiego. Tablica poświęcona nieżyjącemu wicepremierowi zostanie odsłonięta w niedzielę w Klasztorze ojców Bernardynów.

Jak mówi Andrzej Grządziel, inicjator przedsięwzięcia, Przemysław Gosiewski zrobił wiele dla powiatu opatowskiego.

- Tablica pamiątkowa jest formą docenienia ważnej dla naszego województwa postaci, której do tej pory brakowało. Przemysław Gosiewski zrobił bardzo wiele między innymi dla szpitala i Państwowej Straży Pożarnej. Mottem, które będzie widniało na tablicy jest „Dla Ciebie Polsko, Ojczyzno moja”- dodaje.

Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Opatowie nastąpi w niedzielę, po mszy świętej o godzinie 12.00.

Jak podkreśla Beata Gosiewska - poseł do Parlamentu Europejskiego, wdowa po Przemysławie Gosiewskim, w całym kraju jest co najmniej kilkadziesiąt upamiętnień wicepremiera, który zginął w Katastrofie Smoleńskiej.

- Pierwszą tablicą była ta, wmurowana w ścianę kieleckiej katedry w czerwcu 2010 roku. Najwięcej miejsc pamięci znajduje się na terenie, w którym działał, czyli w województwie świętokrzyskim. To między innymi ulica w Kielcach, tablica pamiątkowa na gmachu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. O Przemysławie Gosiewskim pamiętają też mieszkańcy jego rodzinnego Darłowa - dodaje.

Jak podkreśla europosłanka, kolejne tablice odsłaniano między innymi na Świętym Krzyżu, w Jędrzejowie i Sandomierzu. Ponadto, Przemysław Gosiewski został pośmiertnie honorowym obywatelem Ostrowca Świętokrzyskiego, a we Włoszczowie jest rondo jego imienia.

- Cieszy fakt, że pamięć o Przemysławie Gosiewskim jest wciąż żywa. Spotkania, podczas odsłaniania kolejnych tablic są okazją do wspomnień i opowieści o działalności Przemysława Gosiewskiego.

- Możliwe, że jeszcze w tym roku, w Kielcach stanie pomnik nieżyjącego wicepremiera - zapowiada senator Krzysztof Słoń, przewodniczący komitetu na rzecz budowy monumentu.

- Chcemy, aby można się było pochwalić, że w naszym mieście stoi pomnik osoby zasłużonej dla Kielc i regionu. Planując jego lokalizację, bierzemy pod uwagę te miejsca, które były związane z jego działalnością. To między innymi skwer między Uniwersytetem Jana Kochanowskiego a Filharmonią Świętokrzyską przy ulicy Żeromskiego, czy też tereny przy ulicy Przemysława Gosiewskiego- dodaje.

W najbliższy poniedziałek zbierze się komitet na rzecz budowy pomnika. Jego uczestnicy rozważą, gdzie zlokalizować monument i kto może go wykonać. Prawdopodobnie, zapadnie również decyzja o rozpoczęciu zbiórki pieniędzy na jego budowę.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution