101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

W Wąchocku będą nagrywać hitowy serial TVP

Data publikacji: 23.02.2018 15:22
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Opactwo Cystersów w Wąchocku
Wąchock. 23.02.2018 / Fot. Marlena Płaska / Radio Kielce

W Opactwie Cystersów w Wąchocku powstaną zdjęcia do kolejnych odcinków historycznego serialu TVP „Korona Królów”. Filmowcy wraz z aktorami przyjadą do klasztoru w drugiej połowie marca.

- Odcinki nagrane w Wąchocku będą emitowane prawdopodobnie w kwietniu lub maju. Dziś ekipa filmowców odwiedziła klasztor, żeby obejrzeć poszczególne pomieszczenia i ocenić, które z nich będą najlepszym tłem do zdjęć - mówi Szymon Nowak, drugi reżyser serialu.

Podkreśla, że ekipa poszukuje miejsc, oddających charakter klasztoru klarysek w Starym Sączu, do którego wstępuje królowa Jadwiga. Filmowców interesują m.in. krużganki, wirydarz, kaplica i refektarz. W Wąchocku powstanie na pewno więcej niż jeden odcinek. Klasztor został wybrany przede wszystkim ze względu na dobry stan zachowania zabytkowych murów i względną bliskość Warszawy.

Podczas kręcenia ujęć niezbędne będzie usunięcie w klasztornych pomieszczeniach wszystkich elementów, które kojarzą się ze współczesnością.

- Filmowcy od lat doceniają klasztor w Wąchocku, jako dobre miejsce do kręcenia historycznych ujęć - przypomina opat o. Eugeniusz Augustyn. - Nagrywano tu ujęcia na przykład do „Krzyżaków”, „Potopu”, a niedawno także do jednego z odcinków „Ojca Mateusza”. To wpływa na upowszechnienie wiedzy o historii i polskich zabytkach. Podczas pracy ekip filmowych, zakonnicy muszą nieco zmienić swój plan dnia - przyznaje o. Eugeniusz Augustyn.

„Ojciec Mateusz” był nagrywany przez 4 dni. Ekipa miała do dyspozycji zabytkowe przestrzenie na parterze i piwnice. Nie mogli wejść na piętro, gdzie zakonnicy zachowują milczenie. Cystersi starali się ułatwić pracę filmowcom, zmieniając np. godziny posiłków i niektórych obowiązków.

Opactwo cystersów w Wąchocku zostało ufundowane w 1179 roku przez biskupa krakowskiego Gedeona.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution