101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Gdzie stanie pomnik Gosiewskiego? [WSKAŻ LOKALIZACJĘ]

Data publikacji: 26.02.2018 14:26
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Spotkanie komitetu na rzecz budowy pomnika Przemysława Gosiewskiego  wstępny projekt monumentu

Spotkanie komitetu na rzecz budowy pomnika Przemysława Gosiewskiego - wstępny projekt monumentu
Fot. Wiktor Dziarmaga / Radio Kielce

Cztery lokalizacje wskazali członkowie komitetu na rzecz budowy pomnika Przemysława Gosiewskiego w Kielcach. Członkowie gremium zadecydowali także jak powinna zostać przedstawiona postać wicepremiera.

Senator Krzysztof Słoń, który jest przewodniczącym komitetu, zaznaczył, że planując lokalizację pomnika wybierano te miejsca, które były związane z działalnością Przemysława Gosiewskiego.

Jedną z możliwych lokalizacji jest ulica Warszawska i okolice placówki IPN Przystanek Historia.  Rozważane jest także miejsce w pobliżu dworca autobusowego, w parku miejskim koło ronda imienia Giedroycia oraz dawnego budynku BWA przy Leśnej.

Zdaniem senatora gremium było zgodne co do kwestii przedstawienia sylwetki wicepremiera. Jak ustalono Przemysław Gosiewski zostanie pokazany za mównicą wykonaną z kamienia świętokrzyskiego.

- Najbardziej podoba nam się koncepcja, aby wicepremier został przedstawiony za mównicą. Podkreślałoby to godność jego osoby, a jednocześnie związek z naszą ziemią. Sylwetka parlamentarzysty zostałaby wykonana z brązu - dodaje senator.

Niewykluczone, że artysta który wykona rzeźbę zostanie wyłoniony w drodze konkursu. Komitet ma ponownie zebrać się w marcu. Podczas spotkania ustalone zostaną kolejne szczegóły związane z planami budowy pomnika, między innymi dotyczące zbiórki pieniędzy potrzebnych do realizacji tego przedsięwzięcia.

W spotkaniu uczestniczyła, m.in., matka parlamentarzysty Jadwiga Gosiewska, prezydent Kielc Wojciech Lubawski oraz miejscy urbaniści. Komitet budowy pomnika Przemysława Gosiewskiego zawiązał się w połowie grudnia ubiegłego roku w Senacie. Wśród założycieli są rodzice nieżyjącego wicepremiera oraz senatorowie Prawa i Sprawiedliwości.

26.02.2018 Kielce. Spotkanie komitetu na rzecz budowy pomnika Przemysława Gosiewskiego - wstępny projekt monumentu Fot. Wiktor Dziarmaga / Radio Kielce

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution