101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Segregacja po nowemu. Papier do niebieskiego [RAPORT]

Data publikacji: 28.02.2018 09:45
Autor: Marek Orkisz , Grażyna Szlęzak-Wójcik , Ewa Pociejowska-Gawęda , Tomasz Piwko , Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Ewelina Nartowska - Wydział Usług Komunalnych i Zarządzania Środowiskiem w Urzędzie Miasta Kielce oraz Bartosz Lewicki, rzecznik firmy Eneris
28.02.2018 / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Od 1 marca w Kielcach pojawią się nowe niebieskie pojemniki i worki na śmieci. Przeznaczone będą na papier. Firma odbierająca odpady do końca miesiąca ustawi nowe pojemniki w altankach oraz przekaże odpowiednie worki mieszkańcom domów jednorodzinnych.

Ewelina Nartowska z kieleckiego ratusza mówi, że odbiór śmieci nieco się skomplikuje. Oprócz dotychczasowych 4 frakcji będziemy segregować piątą - papier. To może być trudne w przypadku mieszkańców bloków, którzy pod zlewem muszą poszukać miejsca na nową grupę odpadów. Gość Radia Kielce dodaje, że do niebieskich pojemników i worków należy składać jedynie papier. Gdy jest on połączony z folią, tak jak część tekturowych opakowań na soki czy mleko - nadal te odpady musimy wkładać do żółtego pojemnika czy worka.

Ewelina Nartowska dodała, że administratorzy osiedli muszą szybko zdecydować ile i jakiej wielkości niebieskich pojemników potrzebują. Nie wykluczone, że część makulatury gromadzonej dotychczas w żółtym koszu trafi teraz do niebieskiego trzeba będzie zredukować np. liczbę żółtych pojemników. Decyzje w tej sprawie muszą podjąć administratorzy lub przedstawiciele wspólnot mieszkańców.

Bartosz Lewicki, rzecznik firmy Eneris, odbierającej w Kielcach odpady dodaje, że spółka ma czas na przekazanie niebieskich koszy do końca marca. Będzie to robić sukcesywnie, ponieważ te pojemniki tak jak wszystkie inne muszą być zaopatrzone w elektroniczny czip i wprowadzane sukcesywnie do systemu. Aktualne grafiki odbioru śmieci w tym makulatury mieszkańcy już otrzymali. Tym samym od marca w Kielcach będzie 5 rodzajów koszy - czarny jest przeznaczony na odpady zmieszane, brązowy na biodegradowalne, zielony na szkło, niebieski na papier oraz żółty na plastik i metal.

JĘDRZEJÓW

W gminie Jędrzejów  zgodnie z ustawą o utrzymywaniu czystości i porządku obowiązuje system segregacji odpadów. Od samego początku, czyli od 2013 roku segregowanych jest 5 frakcji odpadów. Każda z tych frakcji ma przyporządkowany odpowiedni kolor worka: papier w niebieskich workach, szkoło w zielonych,  tworzywa sztuczne, metale i opakowania w żółtych, odpady ulegające biodegradacji w brązowych workach oraz zmieszane odpady komunalne w czarnych - mówi. Wszystkie worki oprócz czarnych  dostarczane są do gospodarstw domowych przez firmę, która wygrała przetarg.

- Czarne worki nie są dostarczane, aby zachętach właścicieli nieruchomości do segregacji odpadów - mów Abramowicz Wojciech Abramowicz naczelnik wydziału rolnictwa i gospodarki gruntami Urzędu Miejskiego w Jędrzejowie.

Za odbiór odpadów mieszkańcy gminy Jędrzejów płacą miesięcznie na osobę 4 zł w przypadku odpadów segregowanych i  11 zł od osoby miesięcznie  za odpady zmieszane. Około 90% mieszkańców gminy zdecydowało się na segregację odpadów. W gminie ustanowione zostały limity dla gospodarstw w których zamieszkuje wiele osób. I tak przy zadeklarowaniu odpadów segregowanych płacą nie więcej niż 20 zł za gospodarstwo domowe i nie więcej niż 55 zł za odpady zmieszane.

W gminie Jędrzejów najbliższy przetarg na operatora Gminnego Systemu Gospodarki Odpadami odbędzie się pod koniec tego.

OPATÓW

W Opatowie segregacja śmieci według nowych zasad trwa już od października. Przed zmianami odpady segregowane mieszkańcy wyrzucali do jednego pojemnika. Teraz prócz pojemnika na odpady zmieszane rozdawane są cztery worki. Po wprowadzeniu zmian ceny za wywóz śmieci pozostały na tym samym poziomie. Jak informuje Grzegorz Gajewski, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Opatowie, Rada Gminy ustaliła trzy progi cenowe, tj. mieszkańcy, którzy mają kompostownik i segregują śmieci płacą 5 złotych za osobę w gospodarstwie, mieszkańcy nieposiadający kompostownika ale segregujący odpady płacą 7 złotych. Z kolei niesegregowanie odpadów kosztuje 12 złotych za osobę. Istnieją także ulgi dla rodzin wielodzietnych.

 

OŻARÓW

W Ożarowie, jak informuje Jarosław Pastuszka, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego, o segregację śmieci na poszczególne frakcje zadbano już w 2013 roku. Mieszkańcy od kilku lat otrzymują worki na szkło, makulaturę i plastik. Za odbiór odpadów segregowanych za jedną osobę w gospodarstwie opłata wynosi 8 złotych, z kolei 14 złotych płacą ci, którzy nie segregują śmieci.

 

OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI

W Ostrowcu Świętokrzyskim pojemniki na makulaturę i bioodpady ustawiane są zgodnie ze zgłoszeniami. Jak informuje Dawid Dwojak z firmy Remondis, która zajmuje się zbieraniem śmieci na terenie miasta, część spółdzielni mieszkaniowych już zadbała o zaopatrzenie w specjalnie oznakowane pojemniki. Te na makulaturę niekoniecznie muszą być niebieskie - wystarczy, aby były odpowiednio oznakowane. Od nowego roku trwa przygotowywanie pojemników, w tym momencie pogoda nie pozwala na oklejanie. Wiosną prace związane z wprowadzeniem nowych pojemników ruszą szybciej. Ostateczny termin wprowadzenia nowego systemu to połowa 2021 roku. Ten sam termin obowiązuje firmy i odbiorców indywidualnych.

 

SANDOMIERZ

W Sandomierzu niebieskie pojemniki do segregowania papieru stoją w altanach śmietnikowych od kilku lat. Zainstalowało je Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, które ma z miastem umowę na utrzymanie czystości. Podpisana 3 lata temu umowa obowiązywać będzie do końca 2019 roku. Spółka zapewnia kontenery także na segregowanie odpadów szklanych, które są w kolorze zielonym, brązowe na odpady biodegradowalne oraz żółte na metal i tworzywa sztuczne.

- Byliśmy chyba  jednymi z pierwszych w regionie jeżeli chodzi o tak szeroką segregację odpadów - stwierdził burmistrz Marek Bronkowski.

Dodał, że systematycznie budowane są w mieście altany śmietnikowe, w których są cztery rodzaje pojemników. Ma to wpływać na lepsze utrzymanie czystości i estetykę.

 

STARACHOWICE

- W Starachowicach selektywna zbiórka odpadów realizowana jest od 1 stycznia 2016 - informuje Iwona Ogrodowska, rzecznik starachowickiego magistratu.

Mieszkańcy do pojemnika niebieskiego wrzucają wyroby z papieru i tektury, np. książki, gazety i opakowania papierowe.

Do pojemnika żółtego wrzucają wyroby plastikowe typu zgniecione butelki PET i np. plastikowe opakowania. Natomiast do pojemnika zielonego wrzucane są odpady szklane, np. typu butelki, słoiki  itp.

Opłata za odpady selekcjonowane wynosi 8 zł od osoby miesięcznie, zaś niesegregowane 13 zł.

 

SKARŻYSKO-KAMIENNA

W Skarżysku-Kamiennej, jak informuje Michał Szuster ze skarżyskiego magistratu, obecnie w selektywnej zbiórce odpadów nie funkcjonuje osobny niebieski pojemnik na papier. Gmina korzysta z tzw. okresu przejściowego na czas obowiązującej umowy, która została zawarta do 31 sierpnia 2019 roku. Po jej zakończeniu i zawarciu nowej zostanie on wprowadzony.

Obecnie w gminie Skarżysko-Kamienna selektywna zbiórka odpadów wygląda następująco: do żółtego pojemnika wrzucane są odpady z plastiku, papieru i metalu. Do pojemnika zielonego - odpady szklane, do brązowego odpady biodegradowalne, pojemnik srebrny przeznaczony jest na popiół, zaś czarny za odpady zmieszane. Za odpady segregowane mieszkańcy płacą 8 zł od osoby miesięcznie, zaś niesegregowane 12 zł.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution