101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

W Targach Kielce rozmawiano o sposobach walki ze smogiem

Data publikacji: 28.02.2018 18:15
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Kielce. Konferencja „Walka ze smogiem - wyzwaniem dla nas wszystkich” w Targach Kielce
Kielce. 28.02.2018 / Fot. Marcin Różyc / Radio Kielce

Jak skuteczne rozwiązać problem smogu? O tym dyskutowali w Targach Kielce parlamentarzyści, samorządowcy oraz osoby, którym zależy na walce z tym zjawiskiem.

Kazimierz Kujda, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mówi, że działania związane z redukcją zanieczyszczeń do atmosfery prowadzone były od wielu lat. Zdaniem prezesa NFOŚiG współcześnie w Polsce powietrze jest mniej zanieczyszczone niż jeszcze kilka lat temu, jednak w kwestii rozwiązania problemu smogu jest bardzo dużo do zrobienia. Fundusz prowadzi łącznie 33 programy, które mają wpłynąć na poprawę jakości powietrza.

-W Kielcach przedstawiliśmy nowe inicjatywy ukierunkowane na termomodernizację budynków jednorodzinnych z rządowym dofinansowaniem oraz te, ukierunkowane na wymianę źródeł ciepła. Tych możliwości jest bardzo wiele - mówi Kazimierz Kujda.

Dzięki tym programom spadnie zapotrzebowanie na energię, a tym samym emisja szkodliwych pyłów.

Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uważa, że problem smogu dotyczy całej Polski. Jak podkreślił rozmówca Radia Kielce walka z tym zjawiskiem to jeden z priorytetów rządu.

Kielce. Konferencja „Walka ze smogiem - wyzwaniem dla nas wszystkich” w Targach KielceKielce. 28.02.2018 / Fot. Marcin Różyc / Radio Kielce

- W ubiegłym roku przeznaczyliśmy o 50% funduszy więcej na ochronę atmosfery w regionie niż w latach ubiegłych. Uruchomiliśmy wiele programów, m.in. „Czyste powietrze nad świętokrzyskim”. To pakiet dedykowany osobom fizycznym i prawnym, ale nie zapominamy o edukacji ekologicznej - mówi Ryszard Gliwiński.

W konferencji udział wziął senator PiS Krzysztof Słoń. Parlamentarzysta podziękował obecnym za przybycie do Kielc po to, aby wymienić się doświadczeniami. Zdaniem senatora, walka ze smogiem zaczyna się już na poziomie samorządu.

- Tylko wspólnymi siłami możemy poradzić sobie z tym problemem. Zróbmy wszystko, żeby w naszych miastach nie było potrzeby noszenia maseczek chroniących przed zanieczyszczeniami - podkreślił Krzysztof Słoń.

Konferencja „Walka ze smogiem - wyzwaniem dla nas wszystkich” została sfinansowana ze środków unijnych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution