101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Biskup Świerzawski pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Data publikacji: 28.02.2018 18:36
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Wręczenie Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski rodzinie zmarłego ks. biskupa seniora diecezji sandomierskiej Wacława Świerzawskiego. Na zdjęciu: Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski i Ewa Biegun - bratanica biskupa seniora diecezji sandomierskiej Wacława Świerzawskiego
Kielce. 28.02.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Biskup senior diecezji sandomierskiej Wacław Świerzawski został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżnienie z rąk wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek odebrała Ewa Biegun - bratanica biskupa.

Agata Wojtyszek podkreśliła, że starania o uhonorowanie tak zasłużonej postaci dla ziemi sandomierskiej i województwa świętokrzyskiego rozpoczęły się jeszcze za życia biskupa Świerzawskiego, niestety hierarcha nie doczekał tego momentu.

- Poprzez dzisiejszą uroczystość i wręczenie odznaczenia możemy podziękować nieżyjącemu już niestety biskupowi seniorowi diecezji sandomierskiej za swoją działalność i wiele dzieł, jakie były jego udziałem - dodaje.

Jak podkreśliła wojewoda świętokrzyski, biskup Świerzawski jako ordynariusz diecezji sandomierskiej otworzył lokalny ośrodek Caritas, Instytut Teologiczny w Sandomierzu, utworzył Liceum Katolickie im. Świętej Królowej Jadwigi, powołał katolickie uniwersytety ludowe m.in. w Staszowie, Modliborzycach i Nisku.

Ewa Biegun, bratanica biskupa Wacława Świerzawskiego, podkreśla, że jest to dla niej wielki zaszczyt i wzruszająca chwila.

- Stryj był wyjątkowym człowiekiem. Był zarówno surowym wychowawcą wielu pokoleń studentów, a równocześnie bardzo ciepłym i miłym człowiekiem, pełnym uroku osobistego - dodaje.

Zdaniem Ewy Biegun, sensem życia biskupa była więź z Chrystusem natomiast jego celem i treścią życia, odbudowa duchowości, którą realizował, pisząc piękne książki a także zakładanie wspólnot, które po dziś są jego dziełem.

W uroczystości wzięli udział również parlamentarzyści. Senator Jarosław Rusiecki stwierdził, że ziemia sandomierska miała wielkie szczęście, że mogła gościć księdza biskupa Świerzawskiego.

- W swoim zawołaniu ksiądz biskup ogłosił, że jest apostołem Jezusa Chrystusa, te trzy słowa doskonale oddają, jego niezwykle pracowite życie. Pomimo wielu obowiązków zawsze był otwarty na spotkania z mieszkańcami Sandomierza - podkreśla.

Z kolei senator Krzysztof Słoń podkreślił, że ksiądz biskup Wacław Świerzawski, dobrze zapisał się w historii naszej ojczyzny, dlatego w pełni zasłużył na prezydenckie odznaczenie. 

- Wacław Świerzawski realizując swoje życiowe powołanie jako biskupa dał przykład, że każdy z nas bez względu jaką drogę obierze może ją wykonywać z takim poświęceniem i zaangażowaniem jak były ordynariusz diecezji sandomierskiej - dodał.

W uroczystości uczestniczyły siostry zakonne ze zgromadzenia Świętej Królowej Jadwigi, którego założycielem był hierarcha.

Biskup Wacław Świerzawski zmarł 7 października ubiegłego roku. Był profesorem nauk teologicznych, ordynariuszem diecezji sandomierskiej w latach 1992-2002. Odznaczenie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski zostało nadane przez Prezydenta RP za wybitne zasługi ks. biskupa Wacława Świerzawskiego w pracy naukowej i dydaktycznej oraz za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej i społecznej.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution