101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Trzej mężczyźni, którzy oblali pomnik farbą, znów na ławie oskarżonych

Data publikacji: 01.03.2018 08:27
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Rozprawa mężczyzn oskarżonych o oblanie pomnika w Rząbcu czerwoną farbą
Włoszczowa. 23.01.2018 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W sądzie rejonowym we Włoszczowie odbędzie się kolejna rozprawa trzech mężczyzn oskarżonych o zdewastowane kontrowersyjnego obelisku w Rząbcu w gminie Włoszczowa. Przypomnijmy, pomnik został ustawiony w 10. rocznicę powstania Polskiej Partii Robotniczej i jest poświęcony Armii Ludowej oraz sowietom, którzy zginęli we wrześniu 1944 roku w walce z oddziałem Narodowych Sił Zbrojnych.

Największe kontrowersje budzi napis, według którego żołnierze Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, to oddział zbirów wysługujących się hitlerowskiemu okupantowi, który podstępnie napadł na partyzantów radzieckich i oddziały Armii Ludowej.

Podczas ostatniej rozprawy oskarżeni podkreślali, że zajmują się upowszechnianiem najnowszej historii Polski i od pewnego czasu interesowali się prawdziwą historią bitwy w Rząbcu. Treści na obelisku uważają za haniebne i nie powinny się znajdować w przestrzeni publicznej, ponieważ obrażają ludzi, którzy słusznie walczyli o Ojczyznę i zasługują na szacunek.

Oskarżeni mężczyźni działają w Fundacji Odzyskajmy Naszą Historię, za pośrednictwem której kilkakrotnie wnioskowali o usunięcie według nich haniebnych napisów z pomnika w Rząbcu. Ich zdaniem - to niedopuszczalne, że 30 lat po obaleniu komunizmu w Polsce nadal istnieją takie relikty poprzedniego ustroju i propagandy.

Obeliskiem w Rząbcu opiekuje się Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej, które występowało jako strona pokrzywdzona w sprawie. Na ostatniej rozprawie był tylko reprezentujący organizację radca prawny Rafał Kittel. W jego ocenie oskarżeni powinni zostać ukarani z art. 261 Kodeksu Karnego za znieważenie pomnika. Zaznaczył, że obiekt upamiętnia bratobójczą potyczkę. Oblewanie go farbą nie powinno mieć miejsca, niezależnie od poglądów politycznych.

Oskarżonych mężczyzn broni prawnik z Instytutu Ordo Iuris Maciej Kryczka. W jego ocenie, mężczyźni powinni zostać uniewinnieni. Argumentuje, że pomnik w Rząbcu przekłamuje polską historię, propaguje system komunistyczny i nie zasługuje na ochronę prawno-karną.
Jak informowaliśmy, prawnicy z Instytutu Ordo Iuris apelują o usunięcie obelisku w Rząbcu i zastąpienie go pomnikiem upamiętniającym żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Petycję w tej sprawie podpisało dotychczas ponad 10 tysięcy osób.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution