101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Poseł Kwitek o burmistrzu: "Porusza się pan, jak słoń w składzie porcelany"

Data publikacji: 01.03.2018 11:20
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

17.02.2018 Sandomierz. Most na Wiśle i poseł Marek Kwitek
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski prowadzi własną kampanię na rzecz przebudowy mostu na Wiśle w Sandomierzu oraz budowy ulicy Lwowskiej bis. Nie patrząc na wcześniejsze deklaracje w tej sprawie parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości dotyczące przyznania pieniędzy rządowych na te inwestycje, burmistrz złożył petycję do premiera Mateusza Morawieckiego.

Dołączył do niej 8,5 tysiąca podpisów mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości zebranych na jego apel. Akcja prowadzona była od początku tego roku.

Tymczasem 14 lutego podczas konferencji prasowej poseł Marek Kwitek w towarzystwie kilkorga innych parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości - poinformował, że zapadła decyzja o  finansowaniu przebudowy mostu oraz budowy ulicy Lwowskiej bis z pieniędzy rządowych. Jak stwierdził poseł Marek Kwitek działania burmistrza są mocno spóźnione i niepotrzebne, ponieważ deklaracja dotycząca finansowania inwestycji z pieniędzy centralnych zapadła wcześniej. Poseł dodał, że starania o to trwały dwa lata. Inwestycja nie została zapisana przez poprzednią koalicję rządową do Programu Rozwoju Dróg i Autostrad na lata 2014-23, dlatego nie były na to przeznaczone wcześniej żadne pieniądze.

Poseł Kwitek uważa, że inicjatywy podejmowane przez burmistrza są utrudnieniem, ponieważ   kłopotliwe jest później zachęcanie parlamentarzystów do lobbowania w sandomierskich sprawach skoro burmistrz tego miasta utożsamia się z opozycją totalną. Świadczy o tym chociażby ostatnie spotkanie w Sejmie dotyczące mostu zwołane na wniosek burmistrza Bronkowskiego z posłami Nowoczesnej, PO i PSL . - Porusza się pan, jak słoń w składzie porcelany, więcej szkodząc niż działając na korzyść, czasami wręcz wstydzę się, że takie działania mają miejsce, lepiej zająłby się pan rozwojem Sandomierza, który się wyludnia - komentuje poseł Kwitek.

Zgodnie z przyjętym planem inwestycyjnym trzy lata potrwa dopełnienie wszystkich formalności związanych z budową mostu. Kolejne dwa będą przeznaczone na budowę. To według burmistrza  zbyt rozległy harmonogram prac, jego zdaniem można byłoby to zrobić w szybszym tempie, z czym stanowczo nie zgadza się poseł Kwitek, przypominając, że wszystkie procedury związane z przygotowaniem inwestycji mają określoną drogę prawną, której trzeba się trzymać i niczego nie można w tej materii przyśpieszyć. - Można mieć tylko żal i pretensje do tych polityków, którzy mieli wcześniej aktualne dokumenty uprawniające do zrealizowania przebudowy mostu i budowy Lwowskiej bis i nic w tym zakresie nie zrobili - dodał poseł Kwitek. Poseł uważa, że działania burmistrza Marka Bronkowskiego są częścią kampanii wyborczej w staraniu się o reelekcję, ponieważ wcześniej nie zrobił nic oprócz pisania listów i apeli do władz centralnych.

Burmistrz Marek Bronkowski wypowiadając się na temat swoich inicjatyw, twierdzi, że robi to dla dobra miasta mieszkańców i że nie ma to żadnego związku z polityką, ani z kampanią wyborczą. Podkreśla, że gdyby nic nie robił w tym zakresie, mógłby się spotkać z krytyką ze strony sandomierzan.  

Poseł Marek Kwitek zapewnia, że rządowej gwarancji dotyczącej finansowania zarówno etapu przygotowawczego, jak i samej przebudowy starego mostu i budowy Lwowskiej bis. Całość ma kosztować około 240 mln zł.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution