101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Mieszkańcy regionu oddali hołd „Żołnierzom Wyklętym” [ZDJĘCIA]

Data publikacji: 01.03.2018 15:11 / Data aktualizacji: 01.03.2018 19:39
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik , Ewa Pociejowska-Gawęda , Tomasz Piwko , Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"
Starachowice. 01.03.2018 / Fot. Tomasz Piwko / Radio Kielce

Dziś po raz kolejny obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Święto upamiętnia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po zakończeniu II wojny światowej zdecydowali się na podjęcie nierównej walki o wolną Polskę.

9 lutego 2011 roku Sejm ustanowił święto państwowe ku czci żołnierzy, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni, tworząc antykomunistyczne, niepodległościowe podziemie. Z tej okazji w regionie instytucje kultury i władze samorządowe zorganizowały szereg uroczystości upamiętniających bohaterów.

Jędrzejów:

Przedstawiciele władz powiatu jędrzejowskiego oraz gminy Jędrzejów uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych. Przed pomnikiem upamiętniającym bohaterów niepodległościowych organizacji antykomunistycznych, który znajduje się przy Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Reja w Jędrzejowie, złożone zostały symboliczne wiązanki kwiatów, oraz zapalono znicze.

Jak powiedział wicestarosta jędrzejowski Janusz Grabek, przyszli tu, aby oddać hołd i cześć oraz pamięć tym żołnierzom, którzy walczyli w podziemiu z komunizmem oraz w czasie wojny z faszystami. Jak dodał, obowiązkiem osób starszych jest przekazywanie historii młodzieży.

Burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek wraz z pracownikami Straży Miejskiej w Jędrzejowie zapalili znicz na grobie Jana Kurgana - Żołnierza Wyklętego z Jędrzejowa. Jak przypomniał Marek Godlewski strażnik miejski oraz współzałożyciel portalu Andreovia Wirtualnego Muzeum Ziemi Jędrzejowskiej, Jan Kurgan w czasie II wojny światowej walczył w oddziałach Batalionów Chłopskich w okolicach Połańca. Po zakończeniu działań wojennych zgodnie z sugestią władz BCh, jako oficer tej formacji zatrudnił się w Milicji Obywatelskiej, gdzie został komendantem posterunku MO w Jędrzejowie. Jako komendant powiatowy Milicji Obywatelskiej po kilku tygodniach pracy wziął połowę składu z komendy powiatowej i walczył w lesie obok innych oddziałów podziemnych. Działał na terenie powiatu jędrzejowskiego zwalczając komunistów, oddziały UB, NKWD i oddziały Armii Czerwonej. Po wojnie mieszkał i pracował w Jędrzejowie i był ofiarą represji ze strony ówczesnych władz komunistycznych.

Burmistrz Marcin Piszczek przypomniał, że ziemia jędrzejowska nie tylko krwawiła w czasie II wojny światowej, ale również po wojnie funkcjonowało powstanie antykomunistyczne, dlatego należy pamiętać o tych naszych lokalnych bohaterach takich jak Jan Kurgan, którzy zachowali kręgosłup moralny.

- To taki nasz lokalny bohater, dlatego musimy o nim pamiętać - dodał.

O godz. 18.00 w Klasztorze Ojców Cystersów w Jędrzejowie odprawiona zostanie Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych.

 

Ostrowiec Świętokrzyski:

„Pamiętaj, istnieją tylko trzy świętości - Bóg, Ojczyzna i matka” tymi słowami z listu pułkownika Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” rozpoczęła się w Ostrowcu homilia podczas mszy świętej upamiętniającej Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości w mieście zaplanowano na trzy dni. Rozpoczęły się wykładami historyków z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Marzena Grosicka mówiła o „Sytuacji politycznej w Polsce w latach 1945-1947”, a dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki o tym, jak „Walczyli o Polskę Niepodległą Żołnierze Niezłomni na Kielecczyźnie w latach 1945-1950”.

W kościele pod wezwaniem Św. Michała Archanioła odprawiona została msza święta w intencji obrońców ojczyzny. Podczas homilii przypomniane zostały sylwetki Żołnierzy Niezłomnych i ich postawa wobec oprawców. Po nabożeństwie kwiaty przed pomnikiem Poległych i Pomordowanych Żołnierzy Armii Krajowej złożyli przedstawiciele władz miasta, powiatu i instytucji. Senator Jarosław Rusiecki skierował do zebranych list, w którym m.in. przypomniał postać generała Antoniego Hedy „Szarego”, od niedawna patrona jednej z ostrowieckich ulic.

Marzena Dębniak, wiceprezydent Ostrowca, zaznaczyła, że prawdziwą historię możemy poznawać dopiero od niedawna, dlatego przypominanie o bohaterach jest bardzo ważne.

Propozycja I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica obejmowała kilka punktów. Dyrektor szkoły Dariusz Kaszuba zaznaczył, że propozycja skierowana była do wszystkich mieszkańców miasta. Po projekcji filmu „Pachołki Moskwy” w reżyserii Aliny Czerniakowskiej można było wysłuchać koncertu gitarowego Jarosława Konowałka. O godz. 19.00 w Galerii Fotografii odbędzie się wykład doktora Marka Jedynaka z Delegatury IPN w Kielcach poświęcony „Kadrze dowódczej 2 Dywizji Piechoty Legionów AK w konspiracji niepodległościowej”. Na zakończenie przedpremierowa projekcja filmu „Obława” w reżyserii Maksymiliana Bednarza. O godz. 21.00 złożone zostaną kwiaty na Rondzie Narodowych Sił Zbrojnych.

Na piątek zaplanowano zawody strzeleckie o Puchar Starosty Ostrowieckiego, które rozpoczną się o godz. 10.00 na strzelnicy klubu Świt w Starachowicach. W rywalizacji wezmą udział czteroosobowe drużyny szkolne, instytucje i stowarzyszenia. Z kolei o godz. 19.00 w Klubie Perspektywy, odbędzie się koncert „Hołd dla Bartka”.

Sandomierz:

W Sandomierzu główne uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się przy symbolicznej mogile ppłk Antoniego Wiktorowskiego ps. „Kruk” na cmentarzu katedralnym. W przemówieniu okolicznościowym poseł PiS Marek Kwitek powiedział, że wielu Polaków podjęło walkę z sowietyzacją i komunizacją naszego kraju, ponieważ ten ustrój nie mógł być przyjęty w sposób pokojowy, został nam narzucony siłą. 

-Do ujarzmienia narodu konieczne jest zniszczenie elit i wprowadzenie terroru i to się działo, dlatego to, co robili Żołnierze Wyklęci, to było powstanie narodowe skierowane przeciwko obcej okupacji - dodał poseł Kwitek.

Mówiąc o ppłk. Antonim Wiktorowskim parlamentarzysta stwierdził, że był to człowiek, który całe swoje życie walczył o niepodległą Polskę, któremu przywracany jest należyty honor i godność. Został zamordowany 7 czerwca 1945 roku w więzieniu UB na Rakowieckiej w Warszawie. Do tej pory nie wiadomo, gdzie spoczywają jego szczątki.

Podczas uroczystości kapitan Krzysztof Oszczudłowski z 3 batalionu radiotechnicznego w Sandomierzu odczytał list ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka skierowany do uczestników tego wydarzenia. Minister napisał, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, to czas patriotycznej zadumy i chylenia głów przed najwierniejszymi bohaterami powojennego podziemia antykomunistycznego RP.

- Dziś możemy przedstawić prawdę o pokoleniu Żołnierzy Niezłomnych. Pokazujemy, że byli prawdziwymi bohaterami, którzy zamiast zapomnienia zasłużyli na honor, szacunek i upamiętnienie. Słowa: Bóg, Honor. Ojczyzna były dla nich czymś więcej, niż napisami na sztandarze - napisał minister Błaszczak.

Uroczystość uświetniło Wojsko Polskie, Strzelcy i kilka pocztów sztandarowych m.in. służb mundurowych. Młodzież reprezentowali uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych w Koprzywnicy, ponieważ władze powiatu sandomierskiego zabroniły wzięcia udziału w tych uroczystościach pocztom sztandarowym szkół średnich. Kasia i Wiktor z pocztu sztandarowego koprzywnickiej szkoły powiedzieli Radiu Kielce, że ważne jest podtrzymywanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych, ponieważ gdyby nie ich poświęcenie nie wiadomo, w jakiej Polsce żylibyśmy dzisiaj.

Uroczystości odbyły się przy płonących pochodniach. Na mogile ppłk Wiktorowskiego złożono kwiaty, zapalono znicze. Następnie zebrani przeszli w Marszu Pamięci do kościoła św. Józefa na mszę świętą w intencji Niezłomnych.

Wcześniej na cmentarzu komunalnym zapalono znicze i odmówiono modlitwę przy symbolicznej mogile żołnierzy podziemia antykomunistycznego: Stanisława Maciąga, Walentego Adamczyka, Józefa Żwirka i Jana Batorskiego. Przy mogile wartę honorową zaciągnęło Wojsko Polskie.

Starachowice:

Starachowickie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęło nabożeństwo w kościele pw. Wszystkich Świętych. Po mszy, przy tablicy upamiętniających żołnierzy podziemia antykomunistycznego w Panteonie Pamięci Narodowej przed świątynią, złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

- Oddajemy hołd Żołnierzom Wyklętym. Przypominamy ich poświęcenie, bohaterstwo i oddanie do Ojczyzny. Modlimy się za nich i chcemy budować przyszłość narodu na wartościach: Bóg, honor, ojczyzna, które oni do końca wyznawali - mówił podczas homilii ksiądz dziekan Marek Janas.

Z kolei Andrzej Sendecki-członek Zarządu Powiatu Starachowickiego zauważył, że żołnierze niezłomni i ich rodziny przez wiele lat byli prześladowani.

- Z zażartością ich niszczono, nie dając szans na przeżycie. Dziś nie możemy o tym zapomnieć - dodał Andrzej Sendecki.

Także Kazimierz Dziekoński przewodniczący Powiatowej Rady Kombatantów w Starachowicach, zwracał uwagę, że powinniśmy pamiętać o walczących za Ojczyznę.

- To byli patrioci. Wierzyli do końca w to, że Polska będzie niepodległa. Zginęli w strasznych okolicznościach, pochowani w nieznanych miejscach - mówił Kazimierz Dziekoński.

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych uczciły także liczne drużyny Związku Strzeleckiego „Strzelec”. Jak mówili naszemu reporterowi, pragną kontynuować tradycję swoich poprzedników.

Na zakończenie uroczystości w gimnazjum nr 3 przy ulicy Leśnej uczniowie zaprezentowali program artystyczny poświęcony żołnierzom niezłomnym.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution