101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Nadal bez wyroku ws. pomnika oblanego farbą

Data publikacji: 01.03.2018 15:49
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Pomnik oraz krzyż w Rząbcu w gminie Włoszczowa

Pomnik oraz krzyż w Rząbcu w gminie Włoszczowa
Rząbiec. 23.01.2018 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

6 marca zostanie ogłoszony wyrok Sądu Rejonowego we Włoszczowie w sprawie trzech mężczyzn oskarżonych o zdewastowanie kontrowersyjnego pomnika w Rząbcu w gminie Włoszczowa. Obelisk został ustawiony w 10. rocznicę powstania Polskiej Partii Robotniczej i jest poświęcony Armii Ludowej oraz sowietom, którzy zginęli we wrześniu 1944 roku w walce z oddziałem Narodowych Sił Zbrojnych. Oskarżeni we wrześniu ubiegłego roku oblali znajdujący się na prywatnej posesji obelisk czerwoną farbą.

Na dzisiejszej rozprawie sąd wysłuchał zeznań koleżanki oskarżonych, świadka zdarzenia oraz przedstawiciela stowarzyszenia Spadkobierców Polskich, Kombatantów II Wojny Światowej, które występuje w sprawie jako strona pokrzywdzona.

Po wysłuchaniu stron prokurator wnioskował o warunkowe roczne umorzenie postępowania wobec oskarżonych oraz poniesienie przez nich kosztów sądowych. Z takim wyrokiem nie zgodził się obrońca oskarżonych.

Jak podkreślił adwokat Bartosz Lewandowski z Instytutu Ordo Iuris, wyrok Sądu Rejonowego inny niż uniewinniający będzie niewłaściwy w stosunku do przewinienia, jakie popełnili oskarżeni.

- Ich zachowanie nie miało charakteru bezprawnego oraz nie wypełniło znamion przestępstwa. W przypadku warunkowego umorzenia postępowania, czego domaga się prokurator, dojdziemy do przekonania, że podobne zachowania zasługują na sankcję. Uważam to za niedopuszczalne, dlatego domagam się całkowitego uniewinnienia od zarzucanych czynów - dodał.

Zdaniem mecenasa oskarżeni od początku nie ukrywali swoich motywów, które były szlachetne, mające na celu upamiętnienie prawdy historycznej. Co jest szczególnie istotne, mając na względzie chociażby symbolikę dnia Żołnierzy Wyklętych, który dziś obchodzimy.

Jeden z oskarżonych Łukasz Stanisławski powiedział, że jest dobrej myśli przed ogłoszeniem wyroku.

- Nadal uważam, że czyn który popełniliśmy w słusznej sprawie i do którego się przyznaliśmy, nie powinien być karany. Na co dzień jesteśmy aktywnymi działaczami społecznymi organizacji patriotycznych, opiekujemy się kombatantami, o których niewiele osób pamięta, pielęgnujemy również nagrobki - dodał.

Jak podkreślają pozostali oskarżeni, pomnik w Rząbcu, godzi w prawdę historyczną i kłamliwie przedstawia historię Narodowych Sił Zbrojnych.

Sprawa w Sądzie Rejonowym we Włoszczowie wzbudziła duże zainteresowanie środowisk patriotycznych i sympatyzujących z NSZ. Jeszcze przed rozprawą pod budynkiem sądu zgromadziło się liczne grono osób, solidaryzujących się z oskarżonymi.

Ogłoszenie wyroku w tej sprawie odbędzie się w Sądzie Rejonowym we Włoszczowie 6 marca.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution