101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Nawet najmniejszy ból w barku może być niebezpieczny

Data publikacji: 01.03.2018 17:28
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
Dr Arkadiusz Koniarski ortopeda traumatolog narządu ruchu ze Szpitala Specjalistycznego w Jędrzejowie

Dr Arkadiusz Koniarski, ortopeda, traumatolog narządu ruchu ze Szpitala Specjalistycznego w Jędrzejowie
Kielce. 01.03.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Zespół bólowego barku to schorzenie powszechne, które dotyka wiele osób. Narażone są zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Czym jest zespół bólowego barku i jak się objawia? Między innymi o tym rozmawialiśmy z dr. Arkadiuszem Koniarskim, ortopedą, traumatologiem narządu ruchu ze Szpitala Specjalistycznego w Jędrzejowie.

- Jak są przyczyny zespołu bólowego barku?

Problemy z barkiem, mówiąc najogólniej, możemy podzielić na te, które powstają na skutek jakiegoś urazu i na te, które powstają w wyniku przeciążenia i wówczas są to problemy przewlekłe. Często również nieleczony uraz prowadzi do przewlekłych problemów z barkiem. Taki uraz nawet może być przez nas niezauważony, jak np. podniesienie zbyt ciężkiej walizki, czy siatki z zakupami. Także noszenie przez kobiety ciężkiej torebki może być przyczyną zespołu bólowego barku, zwłaszcza jeżeli taką torebkę kobieta nosi na przedramieniu.

- Pod nazwą zespół bolesnego barku kryje się nie jedna, ale wiele chorób dotyczących barku.

Tak. Najprościej te schorzenia możemy podzielić na te, które są funkcjonalne, czyli na skutek przeciążenia dochodzi do zmian (jeszcze nie do przerwania struktury), które powodują powstanie bólu. Jeżeli ten problem niezostanie skorygowany przez fizjoterapeutę, nie zmienimy swoich nieprawidłowych nawyków, wówczas dochodzi do przerwania struktury (czyli np. oderwania ścięgna, uszkodzenia obrąbka, uszkodzenia chrząstki) i wtedy konieczne jest już leczenie operacyjne. Obecnie w zasadzie wszystkie zabiegi wykonujemy endoskopowo, czyli przez małe nacięcia. Ta metoda nie wymaga także dużych operacyjnych, które kiedyś były wykonywane, a które na bardzo długo wyłączały pacjenta z aktywności.

- Podstawowym objawem zespołu bólowego barku jest przede wszystkim ból, ale to nie jedyny objaw.

Tak. Oprócz bólu to ograniczenie ruchomości. Często jest tak, że na początku pojawia się ból, nie ma jeszcze ograniczenia ruchomości. Jednak z powodu obawy przed bólem staramy się tę rękę unieruchomić. Wówczas sztywnieją tkanki, a ograniczenie w ruchomości kończyny staje się coraz większe. Zdarza się tak, że później nie jesteśmy nawet w stanie pacjenta zoperować, dlatego że dopóki nie odzyskamy pełnego zakresu ruchu, zabieg może skończyć się tym, że szybko wytworzą się zrosty i bardzo trudno będzie się pacjent rehabilitował. Są przypadki, że pacjent kilka miesięcy po zabiegu nie odczuwa bólu, a on nadal ma ograniczenie ruchomości i konieczny jest ponowny zabieg, podczas którego już nie zszywamy uszkodzonych struktur, a przecinamy te zrosty i uwalniamy pacjenta na ruch.  

- Czy nawet przy najmniejszym bólu pacjent powinien zgłosić się do lekarza?

W zasadzie tak. Jeżeli ten ból trwa przez kilka tygodni i nie ustępuje, najlepszym rozwiązaniem jest zgłosić się do lekarza.

- Na czym polega leczenie zespołu bólowego barku?

Bardzo często sama rehabilitacja jest już wystarczającym leczeniem, szczególnie kiedy mamy problem funkcjonalny, czyli taki w którym jeszcze nie przerwała się żadna struktura. Po każdym zabiegu dobra rehabilitacja jest równie ważna jak prawidłowo zrobiony zabieg operacyjny. Długość leczenia, rehabilitacji zależy od rodzaju uszkodzenia i przeprowadzonej naprawy. Po zabiegu operacyjnym często musimy pacjenta unieruchomić w ortezie. Zazwyczaj ten okres unieruchomienia trwa w barku trwa 6 tygodni. Po tym okresie powolutku odzyskujemy zakres ruchu, co zazwyczaj zajmuje od 4 do 6 tygodni. W następnej kolejności nadal pracujemy nad poprawą zakresu ruchu i już bardzo mocno odbudową siłą mięśniową.  

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution