101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Naciski posłanki i mieszkańców przyniosły sukces. Pediatria wznowi działalność

Data publikacji: 01.03.2018 20:43
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

29.01.2016 Jędrzejów. Szpital Specjalistyczny.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Oddział pediatryczny w jędrzejowskim szpitalu prawdopodobnie wkrótce wznowi działalność. O to od połowy grudnia zabiegał Komitet Obrony Oddziału Pediatrii w Jędrzejowie, z posłanką PiS Anną Krupką na czele.

Jak informuje Edmund Kaczmarek, starosta jędrzejowski, oddział miał zostać otwarty już dziś. Z powodów problemów kadrowych mali pacjenci z terenu powiatu będą musieli poczekać około miesiąca.

- Brakło niecałego etatu i teraz trzeba poczekać, aż ktoś będzie mógł podjąć tę pracę. Jestem ostatnim z tych, który nie chciałby jak najszybciej otworzyć tego oddziału, ale muszę się obracać w realiach, a one są takie, że pieniądze już są, ale mamy nadal braki kadrowe - tłumaczy samorządowiec. 

Starosta nie chce podawać konkretnych terminów, ale przyznaje, że 1 kwietnia jest realną datą przywrócenia oddziału pediatrycznego. W tej chwili władze szpitala prowadzą rozmowy z lekarzami.

Jak mówi posłanka Anna Krupka, w przywrócenie oddziału zaangażowało się ponad 7 tysięcy osób z Jędrzejowa i powiatu. Dzięki wspólnej inicjatywie udało się zmienić decyzję starosty. Anna Krupka skierowała do włodarza powiatu dwa listy otwarte w sprawie przywrócenia oddziału, spotykała się z mieszkańcami, a także zorganizowała dwa spotkania w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Uważa, że z tej sytuacji można wyciągnąć dwa ważne wnioski. Pierwszy, że należy patrzeć władzy na ręce i pobudzać do działania lub korygować błędne decyzje. Drugi mówi, że siła oporu społecznego daje wymierne i pożyteczne efekty. Oddział pediatryczny w Jędrzejowie jest potrzebny po to, aby rodzice z chorymi dziećmi nie musieli jeździć do Włoszczowy, Buska-Zdroju czy Kielc.

Przypomnijmy, od 18 grudnia oddział pediatryczny zaprzestał przyjmowania kolejnych pacjentów. Na początku 2018 roku został zamknięty. Zarząd spółki Artmedik dzierżawca lecznicy zdecydował się na zawieszenie jego działalności z uwagi na brak lekarzy pediatrów, którzy mogliby zapewnić małym pacjentom odpowiednią opiekę medyczną.

Jak informowaliśmy, decyzja zarządu lecznicy spotkała się z dużym niezadowoleniem społecznym. Ponad tysiąc mieszkańców powiatu jędrzejowskiego podpisało się pod petycją przeciwko likwidacji oddziału, która złożona została do Zarządu Powiatu Jędrzejowskiego.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution