101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

W Busku pamiętają o poległych w bitwie pod Kotkami

Data publikacji: 03.03.2018 17:53
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Kotki. Apel poległych w lesie Koteckim
Kotki. 03.03.2018 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

W lesie Koteckim pod Palonkami koło Buska-Zdroju w symbolicznym miejscu poświęconym poległym żołnierzom antykomunistycznego podziemia członkowie i sympatycy buskiego Klubu „Gazety Polskiej” złożyli kwiaty i zapalili symboliczne znicze pamięci.

Pod koniec maja 1945 roku w bitwie pod Kotkami w wyniku walki oddziału Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem Alojzego Sikorskiego „Jaremy” z grupami operacyjnymi UB wspieranymi przez oddział Armii Czerwonej śmierć poniosło dziesięciu członków polskiego ruchu oporu razem z dowódcą.

Jak podkreśla Katarzyna Gadawska, prezes buskiego Klubu „Gazety Polskiej”, symboliczne miejsce potyczki i prawdopodobne miejsce pochówku poległych partyzantów przez lata było zapomniane i do dziś, jej zdaniem, nie jest w należyty sposób upamiętnione.

- Nie wiemy, gdzie spoczywają i jak się nazywali polegli w tym miejscu żołnierze. Chcemy wskrzesić o nich pamięć i przypominać, że taka bitwa miała miejsce na naszym terenie - mówi Katarzyna Gadawska.

Klub „Gazety Polskiej” rozpoczął już starania o odszukanie miejsc pochówku poległych w bitwie pod Kotkami. W maju odbędą się w tym miejscu kolejne uroczystości patriotyczne, w trakcie których w miejscu obecnego brzozowego krzyża odsłonięty zostanie dębowy pomnik poświęcony pamięci polskim żołnierzom.

Elżbieta Kwiecień-Ząbek z Klubu „Gazety Polskiej” zaznacza, że w corocznym apelu poległych w lesie Koteckim bierze udział coraz większa grupa osób, w tym przede wszystkim pojawia się na nim coraz więcej dzieci i młodzieży.

- Informacja o tych wydarzeniach i miejscu, w którym się odbyły musi być kierowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Liczę, że po uroczystości w maju, kiedy odsłonimy w tym miejscu pomnik, nauczyciele i uczniowie z okolicznych szkół uznają, że warto tu się tu pojawiać, chociażby 1 marca czy 11 listopada - powiedziała Elżbieta Kwiecień-Ząbek.

W dzisiejszej uroczystości wzięli również udział duchowni, harcerze i uczniowie ze szkół w Balicach, Kołaczkowicach i Kosterze oraz działacze z Fundacji Wychowanie i Profilaktyka im. Jana Pawła II.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution