101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Mróz szczególnym zagrożeniem dla bezdomnych i osób starszych

Data publikacji: 04.03.2018 09:26
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
20.07.2017 Kielce. Straż miejska. Radiowóz.

20.07.2017 Kielce. Straż miejska. Radiowóz.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kilkadziesiąt interwencji Policji i Straży Miejskiej uchroniło mieszkańców świętokrzyskiego przed wychłodzeniem. W mijającym tygodniu mróz dał wszystkim się we znaki, a temperatura nocą spadała niemal do minus dwudziestu stopni. Taka aura jest szczególnie niebezpieczna dla bezdomnych i osób starszych.

Jak informuje Damian Janus, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach w ciągu mijającego tygodnia, policjanci kilkanaście razy dziennie interweniowali w sprawie osób zagrożonych wychłodzeniem. - Każdego dnia w okresie zimowym policjanci wykonujący w terenie swoje rutynowe zadania, mają na uwadze pomoc osobom, którym doskwiera zimno. Funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na osoby starsze, pijanych czy bezdomnych szukających schronienia w pustostanach, czy ubranych nieadekwatnie do panujących warunków atmosferycznych - dodaje.

Przykładem takiej sytuacji była poniedziałkowa interwencja stróżów prawa w Busku-Zdroju. Tam funkcjonariusze podczas patrolu znaleźli starszą, wyziębioną kobietę, z którą nie było kontaktu. Policjanci przekazali ją załodze karetki pogotowia.

Damian Janus podkreśla, że równie niebezpieczne jest wchodzenie na teren zamarzniętych zbiorników wodnych. Do dramatycznych wydarzeń doszło w poniedziałek w Sędziszowie gdzie pod 10-letnim chłopcem załamał się lód. - Pierwsi na miejscu zdarzenia byli dwaj policjanci, którzy z zachowaniem szczególnej ostrożności czołgając się po lodzie wydostali dziecko z wody. Następnie, do czasu przyjazdu  ambulansu ogrzewali wyziębione dziecko - dodaje.

Policja przypomina, że siarczysty mróz to ogromne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Wszystkie osoby, które mogą potrzebować wsparcia, mogą zgłaszać się do miejscowych ośrodków pomocy, a w nagłych sytuacjach można zawiadomić służby ratunkowe dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution